Co będzie modne we wnętrzach, czyli wielki powrót światowych targów w Mediolanie.

Targi iSaloni w Mediolanie są tym, czym ceremonia wręczenia Oscarów w branży filmowej. O ile podczas trwania mediolańskich targów nikt nie przyznaje nagród, tak cały świat designu uważnie skupia na nim wzrok, ponieważ trendy zaprezentowane na tych targach to wyznacznik stylu i smaku na nadchodzący sezon!

Tegoroczne Salone del Mobile w Mediolanie trwające od 7 do 12 czerwca to już druga edycja targów mająca miejsce po pandemii. Pierwszą było zorganizowane w Mediolanie, we wrześniu ubiegłego roku wydarzenie specjalne, zwane Supersalone, będące nieco okrojoną wersją targów iSaloni, które miały odbyć się wiosną 2020 i 2021 roku. Z tego powodu, czerwcowe targi były pierwszą odsłoną w tak dużym formacie, po trwającym niemal 2 lata przestoju.

Jako że ubóstwiam Włochy i wszystko, co związane z tym krajem, a ostatnia edycja mediolańskich targów, w której wzięłam udział, miała miejsce w 2018, już na początku tego roku zaplanowałam tygodniowy urlop na początek czerwca. Im bardziej zbliżał się termin wyjazdu, tym bardziej nie mogłam przestać myśleć o tym, że nie tylko ponownie odwiedzę słoneczną Italię, ale przede wszystkim przyjrzę się trendom przygotowanym przez producentów i designerów z całego świata. Muszę przyznać, że brakowało mi tego typu wydarzeń, dlatego moja ekscytacja była jak najbardziej uzasadniona.

Zobacz też: Rzuć wszystko i wyjedź na miesiąc w Bieszczady

Jak dobrze zorganizować wyjazd na targi w Mediolanie? Od czego zacząć? Ile kosztuje taki wyjazd?

Zanim o trendach to jeszcze kilka słów o kosztach i kwestiach logistyki związanej z targami. Bilety lotnicze w obie strony z Modlina do Bergamo tanimi liniami lotniczymi kosztowały 370 zł. W tej cenie miałam dwie sztuki bagażu podręcznego, co było wystarczające na tak krótką podróż. Tym razem postanowiłam zatrzymać się w Bergamo, ponieważ uważam, że to urocze, typowo włoskie miasteczko jest zdecydowanie zbyt często pomijane w drodze do Mediolanu. Zwiedzanie Bergamo zostawiłam sobie na ostatni dzień pobytu, a zaraz po przylocie ruszyłam prosto na targi. Połączenie kolejowe z mojego hotelu do dzielnicy Rho Fiera, gdzie odbywa się iSaloni, zajęło mi około 1,5 h, ale było dość wygodne. Za bilet kolejowy na dwa pociągi na tej trasie zapłaciłam 6 euro. Drugiego dnia, podczas podróży spotkałam architektki z Polski, więc nawet nie wiem kiedy zleciała nam ta podróż. Bilety wstępu na targi kosztowały w przedsprzedaży 50 euro i umożliwiały wejście przez trzy dni. Ostatnim najwiekszym kosztem były noclegi i tu niestety nie mam dobrej wiadomości – w czasie trwania targów ceny szybują w kosmos. Mój hotel w Bergamo (Arli Hotel- bardzo polecam!) kosztował 550 euro za trzy noce ze śniadaniem. Zdecydowanie tańszą opcją jest wynajęcie mieszkania w kilka osób, ale i tak należy spodziewać się dużo wyższych cen niż w sezonie. Na wyżywienie, napoje, drobne zakupy wystarczyło mi około 100 euro. 

Jeśli chodzi o kwestie organizacyjne związane bezpośrednio z samymi targami, to muszę przyznać, że organizatorzy spisali się na medal. Sprawdzanie biletów i wpuszczanie zwiedzających na poszczególne hale odbywało się bardzo sprawnie, praktycznie bez jakichkolwiek kolejek. Zastosowane oznaczenia i szczegółowe informacje dotyczące tematyki hal sprawiły, że przemieszczanie się po targach było łatwe i przyjemne. Co niezwykle ważne w czasach wszechobecnych mediów społecznościowych, udostępniono dla zwiedzających darmową i szybką sieć Wi-Fi. Ekspozycje oraz oświetlenie były skomponowane we właściwy sposób, bardzo przyjazny w tworzeniu wszelkiego rodzaju materiałów multimedialnych dedykowanych do publikacji w Internecie. Jedyną bolączką był brak gniazdek do szybkiego podładowania telefonu, więc zabranie ze sobą power banku jest bardzo dobrym pomysłem. 

Mediolan 2022 – Jakie są trendy we wnętrzach?

Nie ulega wątpliwości, że targi wracają do dawnej świetności. Ta jubileuszowa, bo 60. edycja imprezy obfitowała w piękne i niezwykle dopracowane stanowiska. Największą popularnością cieszyły się ekspozycje w halach poświęconych kuchniom i łazienkom, gdzie wyjątkowo dopisała frekwencja zwiedzających.

KOLORY

Nie ukrywam, że zwiedzając tegoroczne targi, porównywałam prezentowane aranżacje z tymi, które miałam okazję podziwiać w 2018 roku. Przede wszystkim zauważalne było rozjaśnienie wnętrz. Cztery lata temu, na mediolańskich salonach królowały głębokie odcienie zieleni, granatu oraz grafitu. Eksponowane w tym roku wyposażenie i materiały obfitowały w pastelowe, przygaszone kolory prosto z palety barw ziemi takie jak: beże, brązy, jasne zielenie, a także złamane błękity. Nie zabrakło również typowo włoskich odcieni czerwieni oraz brązów w postaci sjeny, ochry, umbry oraz cynobru.

MATERIAŁY

Wśród materiałów dostrzec mogłam pewne podobieństwa z targami odbywającymi się w 2018 roku. Nadal popularnością cieszyły się miękkie, aksamitne tkaniny, podkreślające przytulny charakter aranżacji, obecne przede wszystkim we wnętrzach z najwyższej półki, mowa powiem o hali xLux, gdzie design łączył się z prawdziwym przepychem. 

Nie mogło zabraknąć także kamienia i spieków, pojawiających się w aranżacjach zarówno w stonowanej, jak i niezwykle wyrazistej wersji np. jako blat stołu, wyspy lub zabudowy kuchennej.

Wśród materiałów, jak zwykle obecne było drewno, o ciepłej, a nawet bardzo jasnej tonacji, co stanowi odmianę po 2018 roku, który obfitował w ciemną i wyrazistą kolorystykę. Jak zwykle zadbano o podkreślenie szlachetności materiału, łącząc go z kamieniem oraz akcentując metalowymi wykończeniami. Finezji drewnu nadawały niezwykle popularne w tym roku subtelne ryflowania, które fantastycznie urozmaiciły znane już nam formy.

Szczególną uwagę poświęcono również produktom oraz materiałom wytwarzanym w sposób zrównoważony z poszanowaniem środowiska, a także surowców naturalnych. Wielu producentów oferowało meble i pokrywające je tkaniny w wariantach wykonanych całkowicie z materiałów pochodzących z recyklingu.

Jak na włoskie trendy przystało, wysoka jakość prezentowanych produktów łączyła się z ich atrakcyjną odsłoną, wobec której nie dało się przejść obojętnie.

KUCHNIE

Tegoroczne aranżacje kuchenne były o wiele lżejsze wizualnie w stosunku do trendów, które gościły w ubiegłych latach. Dominowały gładkie i ryflowane fronty, uzupełnione stalowymi zlewami i ukrytymi płytami indukcyjnymi. Dopiero co przywykliśmy do zlicowanych z blatem okapów, tymczasem prawdziwą nowością jest zanik wyraźnego odcięcia powierzchni do gotowania. Im mniej wyróżniająca się, tym lepiej. Ponadto, dostrzegłam ciekawą tendencję do wykonywania frontów, blatów, a nawet pasów roboczych w jednolitej, spójnej kolorystyce.

Prócz mebli kuchennych o tradycyjnej formie, eksponowane były także zabudowy o obłych i finezyjnych kształtach, definitywnie czerpiących inspirację z natury. Na narożnikach mebli kuchennych bardzo często pojawiały się wyraźne zaoblenia, nadające zabudowie nieszablonowego wyglądu. Moją uwagę przykuła nietypowa wyspa kuchenna o nieregularnej, opływowej formie, mieszcząca w sobie funkcję zmywania oraz gotowania, które również rozwiązano w nowatorskiej estetyce. Brzmi ciekawie, prawda?

Zobacz też: Kurs “Jak zaprojektować kuchnię”

SALONY

W przypadku salonów i strefy wypoczynkowej możemy zapomnieć o wysokim i masywnym wyposażeniu. Na ekspozycjach przeważały lekkie wizualnie, niskie meble, wręcz osadzone blisko podłogi. Poczucie komfortu i przytulności podkreślały sofy, kanapy i fotele o miękkich liniach i głębokich siedziskach, w których można by „zatopić się” z książką na wiele godzin. Zmianom nie uległy ich materiały wykończeniowe, ponieważ wśród obić nadal prym wiodą tkaniny.

ŁAZIENKI

W prezentowanych w Mediolanie łazienkach króluje kolor, jednak nie na płytkach, lecz w postaci sanitariatów. Jeśli powiem, że w kolorze było dosłownie wszystko, to nie przesadzę. Barwne umywalki, miski ustępowe, bidety, wanny oraz baterie odgrywały główną rolę na tle płytek, często o subtelnej kolorystyce. To niewątpliwie ciekawa odmiana, ponieważ przez lata utarło się, że to właśnie płytki i ich ciekawe wzornictwo “gra pierwsze skrzypce” w łazience. Powoli przyzwyczajano nas do kolorowej ceramiki w postaci umywalek oraz wanien, jednak nie w tak szerokiej skali, jak to, co zaprezentowano na targach. Mogłabym powiedzieć, że role się odwróciły i obecnie to właśnie kolorowa ceramika łazienkowa ma za zadanie dekorować wnętrze łazienki. Nie mogło również zabraknąć organicznych inspiracji naturą, w postaci różnego rodzaju obłości i miękkich, opływowych kształtów.

Salone del Mobile Milano 2022 – Podsumowanie

Muszę przyznać, że tegoroczne trendy nie były dla mnie aż tak zaskakujące, jak to, co widziałam w 2018 roku. Gdy w polskich wnętrzach dominowała biel, szarość, jasne drewno i styl prowansalski, w Mediolanie zaprezentowano wnętrza o głębokich, przygaszonych barwach uzupełnione ciemnym odcieniem drewna, kamieniem, welurem i tapetami. Zrozumiałe jest więc, z jakiego powodu miałam wtedy wrażenie znalezienia się w zupełnie innej, designerskiej rzeczywistości. Osobiście, wydaje mi się, że w tym roku rozgryzłam tę zagwozdkę.

Po pierwsze, dwa lata niepewności spowodowanej pandemią COVID-19, zmagań związanych z przestojem w branży oraz rosnącą inflacją sprawiły, iż prawdopodobnie producenci postanowili skupić się na doszlifowaniu i „podkręceniu” tych trendów, które „działają” i po prostu dobrze się sprzedają. W związku ze względnym „powrotem do normalności” każda z firm chce szybko zwiększyć swoje przychody, a oferowanie niepewnych i niesprawdzonych rozwiązań raczej tego nie gwarantuje. Z tego powodu obecny czas nie sprzyja kreatywności i innowacyjności we wnętrzach, tym bardziej że klienci posiadają bardziej ograniczony budżet niż w latach ubiegłych, oczekując wciąż produktów o wysokiej jakości.

Drugą kwestią jest coraz szybsze i łatwiejsze przenikanie trendów na całym świecie, w tym do Polski. Nie jesteśmy już tak bardzo oddaleni od globalnych nowinek, jak to miało miejsce przed spopularyzowaniem Instagrama, TikToka, Pinteresta i reszty mediów społecznościowych. Dostęp do informacji o nowościach jest łatwiejszy i szybszy niż kiedykolwiek, a pomimo ewentualnych barier językowych, i tak jesteśmy w stanie szybko dowiedzieć się „co w trawie piszczy”.

Pomimo mniejszego zaskoczenia tym, co zobaczyłam na tegorocznych targach, uczestnictwo w wydarzeniu wnętrzarskim o takiej skali, daje możliwość spojrzenia na wiele trendów pod innym, świeżym kątem. Jest to prawdziwy „oddech dla głowy”, odskocznia i szansa na wyjście z utartych i sprawdzonych rozwiązań. Niebagatelne znaczenie ma także miejsce, w którym odbywa się ta impreza, ponieważ włoski design bez wątpienia jest numerem jeden na świecie, co i w tym roku skutecznie zostało udowodnione przez Włochów.

 Zobacz też: Dlaczego warto odwiedzać targi wnętrzarskie?

Jak podobały Ci się wnętrzarskie trendy zaprezentowane na tegorocznych targach w Mediolanie? Czy któraś z targowych ekspozycji szczególnie wpadła Ci w oko i zamierzasz zainspirować się nią w projektach? A może dostrzegłaś aranżację, która Twoim zdaniem była zupełnie passé? Jestem bardzo ciekawa, jakie są Twoje wrażenia na temat targów!Pobierz darmowy ebook „30 pytań, które warto zadać klientowi”

Pobierz darmowy ebook „30 pytań, które warto zadać klientowi”

.

  Nazywam się Iza Gemzała i wspieram architektów oraz projektantów wnętrz w rozwoju ich pracowni.

  Od 2008 roku projektuję wnętrza. Prowadzę własną pracownię „Prosty Plan” oraz grupę „ArchitektPRO. Zaprojektuj swój sukces” na Facebooku. 

  Integruję branżę wnętrzarską, pomagam młodym architektom w początkach działalności, bez ogródek piszę o blaskach i cieniach tego zawodu. Kocham polski dizajn, ludzi z pasją oraz nietypowe i trudne przestrzenie do zaprojektowania. Wierzę, że dzięki wzajemnej motywacji, rozwojowi, stałemu poszukiwaniu i doskonaleniu jesteśmy w stanie tworzyć nie tylko piękne, lecz także funkcjonalne projekty oraz budować nasze biznesy bez niepotrzebnego stresu. Jestem tu po to, aby Ci w tym pomóc :)

  Potrzebujesz więcej inspiracji?

  Dołącz do odbiorców naszego newslettera! Gwarantujemy solidną dawkę wiedzy oraz zaproszenia na darmowe spotkania online z Izą Gemzałą i ekspertami ArchitektPRO!

  .
  Kontakt

  Masz pytania? Napisz!
   Przydatne linki

   Wspieramy architektów i projektantów wnętrz w rozwoju. Szkolenia prowadzone przez ekspertów branży wnętrzarskiej, merytoryczne eBooki, podcasty i materiały wideo.

   Copyright Architekt PRO | project design SHABLON

   Twoje zakupy
   Brak produktów w koszyku!