Ile kosztują marzenia twojego klienta?

Dzięki mnogości dostępnych na rynku rozwiązań, projektując wnętrze, coraz częściej mamy wrażenie, że tym co nas ogranicza jest wyłącznie wyobraźnia. Niestety, o ile w rzeczywistości, coraz rzadziej przeszkodę stanowią kwestie materiałowe czy techniczne, to najczęstszym problemem są ograniczone finanse którymi dysponuje nasz klient. Tymczasem, im dane rozwiązanie czy udogodnienie jest bardziej nowatorskie, zindywidualizowane bądź wiąże się ze specyficznym montażem lub transportem, musimy liczyć się z większym wydatkiem.

Bardzo często nietypowe rozwiązania są warte zastosowania we wnętrzu, ze względu na np. bardziej funkcjonalne wykorzystanie przestrzeni jaką dysponujemy. Jednakże zdarza się, że niektóre z nich podyktowane są wyłącznie fantazją naszych klientów, a my jako projektanci wnętrz, staramy się im sprostać. Problem pojawia się jednak w momencie, gdy dowiadujemy się, że budżet jest ograniczony, a więc nie pozostaje nam nic innego jak zweryfikować ów pomysł, nie tylko w kontekście zasadności jego realizacji, lecz przede wszystkim pod kątem finansowym.

10 rozwiązań generujących dodatkowe koszty we wnętrzu

Na podstawie wielu projektów z którymi miałam styczność, a także obserwując dokonania moich koleżanek i kolegów z branży, wyróżniłam poniżej dziesięć najbardziej kosztownych i pożądanych przez inwestorów rozwiązań. Sprawdźmy zatem ile kosztuje realizacja marzeń klientów. 

1. Systemy narożne do przechowywania

Zacznijmy od serca domu, czyli od kuchni. Nic tak nie działa na wyobraźnie klientów jak duża i dobrze zorganizowana kuchnia. Szczególnie, kiedy zatoną w inspiracjach na przechowywanie pojemników, słoików i warzyw. Jednym z takich rozwiązań jest zagospodarowanie szafki narożnej. Rozwiązania typu Magic Corner, Le Mans oraz systemy obrotnic służą do ułatwienia przechowywania w podblatowych szafkach narożnych. Nie zawsze jednak jesteśmy świadomi kosztów jakie niesie za sobą wyposażenie narożnika w taki system. Projektując ciągi kuchenne w kształcie litery L bądź U należy pamiętać, że wraz ze wzrostem liczby narożników w zabudowie meblowej, zwiększy się ilość problematycznej przestrzeni narożnej. Tymczasem, ceny tego typu rozwiązań dobrej jakości, zaczynają się od 2500 zł wzwyż za wyposażenie jednego narożnika.

 

W sytuacji, gdy budżet naszego klienta jest ograniczony, a ciąg kuchenny który zaprojektowaliśmy posiada więcej niż jeden narożnik, możemy zastanowić się czy wyposażanie każdego narożnika w kosztowny system tego typu jest sensowne. Kolejną opcją, jest umieszczenie w przestrzeni narożnej zwyczajnych półek, które będą przeznaczone na rzadko użytkowany sprzęt. Ostatnie rozwiązanie, to dostęp do narożnika z innej strony, możliwy w przypadku przestrzeni powstałej w kącie pomiędzy półwyspem a ciągiem kuchennym. W takiej sytuacji, możemy wygodnie korzystać z wnętrza szafki od strony półwyspu.

2. Wyspa kuchenna i jej dodatkowe funkcje

Jednym z głównych marzeń naszych klientów, bez względu na budżet i posiadany metraż, jest wyspa kuchenna. O ile powierzchnia którą dysponują nie zawsze stanowi problem do zaprojektowania ergonomicznej wyspy, to istotne mogą być wysokie koszty jej wykonania. Przede wszystkim wyspa kuchenna, w przeciwieństwie do zabudowy meblowej, wymaga wykończenia tej samej jakości materiałem z każdej strony. Dodatkowy wydatek generować będzie także chęć umieszczenia na wyspie np. funkcji gotowania, co oznacza nie tylko doprowadzenie odpowiednich instalacji, jak również sprzęt AGD. W przypadku wyspy kuchennej, wybór płyty grzewczej nie powinien stanowić większego wyzwania, jednakże uwagę należy zwrócić na okap. Do dyspozycji, mamy trzy rozwiązania: okap wyspowy, blatowy oraz płytę indukcyjną z nim zintegrowaną.

Pozornie najtańszy okap wyspowy, niekoniecznie okazuje się być taki w rzeczywistości. Wybór tego typu modelu posiadającego odpowiednią moc, cichy silnik i wysokie walory estetyczne, przeznaczonego do montażu sufitowego nad wyspą, wiąże się z kosztem minimum 4000 zł.

Drugą możliwością jest okap blatowy tzw. „downdraft”, montowany w płaszczyźnie blatu, nad płytą grzewczą. Podczas gotowania, wysuwana jest pionowa płaszczyzna urządzenia, która po zakończeniu użytkowania, ponownie chowa się w blat. Decydując się na tego typu wyposażenie dobrej jakości, należy liczyć się z kosztem 6000-7000 zł.

Ostatnim, z wymienionych powyżej rozwiązaniem, jest płyta indukcyjna zintegrowana z wyciągiem. Otwór pochłaniający zapachy i opary znajduje się najczęściej po środku płyty grzewczej i pełni funkcję pełnowymiarowego okapu. Zakres kosztu takiego modelu waha się w granicach 8000 do 12 000 zł. Należy mieć jednak na uwadze, że w cenie tej otrzymujemy również płytę.

W kontekście zmniejszenia kosztów wykończenia wyspy z każdej strony, możemy zmodyfikować projekt tak, aby przyjęła ona formę półwyspu łączącego się z ciągiem kuchennym. Nieco trudniej będzie rozwiązać funkcję gotowania w sposób budżetowy, ponieważ w każdym wariancie przyniesie ona większe koszty, niż tradycyjne umieszczenie jej w ciągu kuchennym. Jednakże, najkorzystniejszym rozwiązaniem, wiążącym się wciąż ze sporym wydatkiem, będzie zastosowanie okapu wyspowego montowanego na suficie.

3. Zwykły i niezwykły sprzęt AGD

Będąc na bieżąco z nowinkami technologicznymi w kuchni, doskonale kojarzymy wcześniej przywołane przeze mnie płyty indukcyjne ze zintegrowanym systemem wyciągowym. Tymczasem, kolejne udogodnienia czekają na naszych klientów w kwestii chłodziarek. Oferta modeli dostępnych na rynku jest szeroka – od podstawowych typu side by side, poprzez modele wyposażone w ekran dotykowy, aż po te dekoracyjne z witrynowym frontem.

Podstawowa cena dwudrzwiowej lodówki typu side by side to ok. 5000 zł. Model wyposażony w ekran dotykowy bądź wyświetlacz, z szeregiem funkcji smart (lista zakupów, kontrola świeżości, łącze internetowe) to koszt z zakresu 10 000 – 16 000 zł. Urządzenia z przeszklonym frontem, znajdą swoich zwolenników wśród koneserów win, pragnących wyeksponować swoją kolekcję. Tego typu chłodziarka, często efektownie podświetlona, doskonale sprawdzi się jako element dekoracyjny kuchni, a także we wnętrzu ekskluzywnej spiżarni, ułatwiając lokalizację określonych produktów. Ceny takich modeli rozpoczynają się od 10 000 zł.

Szukając nieco bardziej budżetowego rozwiązania możemy przekonać naszego klienta do wyboru podstawowego modelu side by side. W kwestii jego tańszych zamienników powinniśmy zaproponować modele jednodrzwiowe wolnostojące, lub bardziej popularne (i przez to tańsze) modele do zabudowy. 

4. Systemy elektrycznego wspomagania

Systemy elektrycznego wspomagania, polegają na wyposażeniu dowolnej szafki w jednostki napędu podłączane do zasilania, które na skutek delikatnego stuknięcia, otworzą jej front. Być może dla wielu z nas, tego typu rozwiązanie brzmi jako zbędny wydatek, zwłaszcza pod kątem zastosowania w każdym froncie kuchennym, jednakże w przypadku szafek dedykowanych segregacji odpadów, jest ono niezwykle praktyczne. Jego zalety docenimy przede wszystkim, trzymając w brudnych dłoniach śmieci do wyrzucenia, kiedy dotknięcie frontu czy uchwytu skończyłoby się jego zabrudzeniem, być może ciężkim do usunięcia. Wystarczy jednak jedno stuknięcie kolana bądź stopy, a szuflada z pojemnikami na sortowanie wysunie się do przodu. Zastosowanie tego typu rozwiązania to koszt około 700-900 zł.

Udogodnienie to, zwłaszcza w szufladzie przeznaczonej na sortowanie odpadów, jest wyjątkowo funkcjonalne, więc jeśli tylko nasz klient posiada dodatkowe fundusze, nie wahajmy się na nie zdecydować.

5. Kolorowa armatura i ceramika oraz dodatkowe wyposażenie

Dobrej jakości armatura i ceramika łazienkowa zawsze będzie wiązać się ze sporym wydatkiem. Koszt ten podniesie się dodatkowo, gdy wybierzemy modele dostępne w nietypowym wykończeniu, czy powierzchni odpornej na działanie kamienia i rdzy. Jeśli chodzi o armaturę, to największy koszt generować będą baterie i uchwyty w kolorze miedzi, złota lub różowego złota, będącego trendem ostatnich lat. Popularna jest także kolorowa ceramika, goszcząca w nowych kolekcjach znanych producentów, w coraz to śmielszych wariantach. Ceny tego typu wyposażenia wahają się od 2000 zł (umywalki), 1000 – 5000 (baterie umywalkowe i wolnostojące) do nawet 10 000 zł (wanny).

W przypadku dodatkowych systemów do zastosowania w łazience, warto wspomnieć o głowicach do hydromasażu czy wielofunkcyjnych deszczownicach. Ze względu na spore wydatki z jakimi wiąże się instalacja takiego udogodnienia, należy zastanowić się jak często będzie ono użytkowane. Podstawowy zestaw głowic dobrej jakości to koszt z zakresu nawet 10 000 zł, w zależności czy wyposażamy w nie prysznic czy wannę. Na rynku dostępnych jest sporo tańszych zamienników, ale w przypadku kolorowej armatury cena może iść w parze z jakością.

Tymczasem, opcja budżetowa jest wyłącznie jedna, a mianowicie nie powinniśmy rezygnować z zastosowania wyposażenia dobrej jakości, lecz pozostać przy rozwiązaniach w popularnej kolorystyce tj. klasyczna, biała ceramika, a w kwestii armatury zdecydować się na chrom bądź czerń. W kontekście wyposażenia dodatkowego, typu głowice do hydromasażu, jedynym ograniczeniem są możliwości finansowe klienta.

Jeśli chcesz poszerzyć wiedzę o projektowaniu wnętrz w oparciu o budżet klienta (KLIKNIJ TUTAJ).

6. Bezdotykowe rozwiązania na podczerwień

Stosowanie tego typu rozwiązań, wcześniej obecnych wyłącznie w przestrzeniach użyteczności publicznej, w ciągu ostatnich dwóch lat stało się wyjątkowo popularne, także we wnętrzach mieszkalnych. Przede wszystkim, w postaci wyposażenia łazienek i toalet, gdzie niezwykle ważna jest higiena ich użytkowania. Warte uwagi są baterie bezdotykowe, które dzięki czujnikowi działającemu na podczerwień, gwarantują umycie dłoni w sposób higieniczny, bez dotykania i brudzenia armatury. Czujnik, reagując na zbliżające się do baterii dłonie, automatycznie uruchamia strumień wody. Dodatkowo, baterie tego typu mogą posiadać opcję dezynfekcji. Jeśli z projektowanego przez nas wnętrza korzystać będą dzieci, to wyjątkowo przydatna okaże się funkcja termostatu. Bateria bezdotykowa nie tylko uchroni je przed siłowaniem się, często brudnymi dłońmi, z mieszaczem, lecz również przed poparzeniem gorącą wodą. Dodatkowo, automatycznie wyłączający się po zakończeniu mycia dłoni strumień, zabezpieczy nas przed niedokręceniem wody i jej nadmiernym zużyciem. Baterie tego typu występują także w wariancie kuchennym, w którym bateria w tradycyjnej formie z mieszaczem dodatkowo wyposażona jest w fotokomórkę. Wszystkie te funkcje sprawiają, że codzienne mycie dłoni staje się bardziej higieniczne i bezpieczne, a armatura (ze względu na sporadyczne dotykanie) dłużej zachowuje swoją czystość. Koszt tego typu wyposażenia zaczyna się od 1000 zł wzwyż.

W przypadku ograniczenia wydatków przeznaczonych na wyposażenie projektowanego wnętrza, można rozważyć zastosowanie baterii bezdotykowej wyłącznie w najczęściej użytkowanej toalecie bądź łazience, takiej która np. znajduje się najbliżej wejścia do domu.

Zobacz także: Wzór kosztorysu prac wykończeniowych oraz nadzorowania realizacji

7. Dekoracyjne oświetlenie

Istnieje spora różnica pomiędzy oświetleniem wnętrza w sposób niezbędny do funkcjonowania w nim, a jego dekoracją światłem. Bardzo często nasi klienci (bądź my sami wykazujemy taką inicjatywę) mają życzenie podświetlić za pomocą listew LED lub opraw sufitowych każdą wnękę czy gzyms. I o ile akcentowanie wnętrza za pomocą światła ma niezaprzeczalnie swój urok, to należy pamiętać o umiarze. Koniecznie powinniśmy liczyć się z faktem, że większa liczba oświetlenia nie tylko wygeneruje koszty bieżące w postaci zakupu opraw, ich montażu i podpięcia do instalacji, lecz także w przyszłości, zwiększy zużycie prądu podczas codziennej eksploatacji.

Doskonałym podejściem do tej kwestii jest racjonalna analiza projektu, pod kątem rozmieszczenia danego oświetlenia. Nie oznacza to jednak, że dekoracja przestrzeni np. w postaci listwy LED umieszczonej w karniszu czy cokole meblowym jest zbędna, jednakże powinniśmy tego typu dekoracje w rozsądny sposób limitować. Należy również pamiętać, że przestrzeń przesadnie oświetlona może wyglądać po prostu kiczowato.

8. Podłoga drewniana w układzie jodły francuskiej

Od kilku lat niezmiennym marzeniem naszych klientów jest podłoga drewniana, zwłaszcza w układzie jodły francuskiej. Jest ona dostępna w trzech opcjach: deski trójwarstwowej, dwuwarstwowej oraz z litego drewna. Najtańszą opcją będzie ta pierwsza, doskonale nadająca się dzięki swojej budowie do ogrzewania podłogowego, będąca kosztem około 200-240 zł/m2 brutto. Podobnym pułapem cenowym, bo w granicach 220-250 zł/m2 brutto jest deska dwuwarstwowa. Ostatnim, najbardziej ekskluzywnym i pożądanym przez klientów, a więc i najdroższym materiałem (od 300 do 450 zł/m2 brutto) jest deska wykonana w całości z drewna. Do jej produkcji używa się wyłącznie wyselekcjonowanych deszczułek, a na ostateczny koszt ma także wpływ rodzaj wykończenia powierzchni.

Niewątpliwie, ciężko porównywać jakikolwiek materiał z drewnem, które samo w sobie jest szlachetne i ekskluzywne, jednakże gdy budżet naszego klienta nie pozwala na taką inwestycję, możemy zapewnić co najmniej zbliżone walory estetyczne wybierając panele winylowe bądź laminowane w układzie jodełki. Koszt takiego rozwiązania to około 130-180 zł/m2.  

9. Klimatyzacja

Nie ulega wątpliwości, że na przestrzeni kilku ostatnich lat temperatury w porze letniej w naszym kraju wyjątkowo wzrosły. Z tego powodu, coraz częściej podczas gruntownego remontu bądź wykańczania wnętrza mieszkalnego, klienci decydują się na kompleksowy system, polegający na montażu jednostek wewnętrznych oraz zewnętrznych a także układu odprowadzającego skropliny. Cała instalacja przebiega podtynkowo, co  wymaga przeprowadzenia gruntownych prac budowlanych. Koszt wykonania klimatyzacji to około 3000 zł za pojedynczą jednostkę we wnętrzu. To cena najtańszego modelu o średniej mocy. Do ceny tej należy doliczyć jeszcze robociznę i bruzdowanie ścian.

Alternatywa dla tego rozwiązania praktycznie nie istnieje, a wolnostojących urządzeń chłodzących nie powinniśmy nawet brać pod uwagę. Wspólnie z inwestorem, możemy zastanowić się, czy faktycznie i jak intensywnie będzie użytkowana klimatyzacja. Miejmy na uwadze, że tak naprawdę upalny sezon w naszym kraju trwa około 1 do 2 miesięcy, a inwestycja tego rodzaju jest naprawdę sporym wydatkiem.

10. Smart Home

Rozwiązania smart home od kilku lat stały się elementem naszej rzeczywistości. Coraz częściej, inwestorzy decydują się na drobne udogodnienia tego typu – gniazdka z inteligentnym odcięciem prądu, zdalne sterowanie oświetleniem czy monitoring. Odważniejsi, stawiają na kompleksowe systemy rozwiązań, gdzie możemy zaprogramować praktycznie wszystko. Od odsłonięcia rolet i zasłon aż po włączenie zraszaczy trawnika o odpowiedniej, ustalonej wcześniej porze. Dodatkowo, układy tego typu pozwalają użytkownikom monitorować różnego rodzaju statystyki związane z np. zużyciem prądu przez domowników, dzięki czemu można śmiało stwierdzić że są one proekologiczne. Kompleksowe systemy wspierające smart home w wersji fizycznego okablowania całej instalacji, to w przypadku ok. 100 m2 powierzchni mieszkalnej, koszt ok. 20 000 zł. Tańsze będą rozwiązania bezprzewodowe, które można zainstalować w mieszkaniu już po jego wykończeniu i umeblowaniu.

W sytuacji, gdy nasz klient dysponuje ograniczonymi finansami, możemy zaproponować wykorzystanie wyłącznie kilku udogodnień typu smart home, np. inteligentnego oświetlenia bądź gniazdek sterowanych zdalnie za pomocą aplikacji. Koszt najprostszych modyfikacji to zakres od około 100 zł (za jedno gniazdo tego typu) do paruset złotych (zestawy inteligentnych żarówek wraz ze sterowaniem).

 

Jeśli budżet inwestora jest ograniczony, to zdecydowanie powinniśmy zminimalizować zastosowanie rozwiązań bez których projektowane przez nas wnętrze nie ucierpi na funkcjonalności i ergonomii. Część z udogodnień, o których opowiedziałam, jest niewątpliwie wyposażeniem wartym posiadania i ułatwiającym codzienne funkcjonowanie. Jednakże, niektóre z nich, są rozwiązaniami typowo estetycznymi, więc jeśli musimy się liczyć z ograniczonym budżetem inwestycji, nie powinniśmy uwzględniać ich w projekcie.

 

Czy zgodzicie się ze mną że niektóre rozwiązania są wyłącznie kwestią kaprysu projektanta bądź klienta? A może któreś z nich jest must have, bez którego nie wyobrażacie sobie projektu klasy premium? Dajcie znać, o czym marzą Wasi klienci bądź jakie było najciekawsze życzenie projektowe, z jakim spotkaliście się dotychczas w swojej pracy!


JEŚLI PODOBAŁ CI SIĘ TEN POST, UWAŻASZ ŻE BYŁ PRZYDATNY, ZABAWNY LUB WARTOŚCIOWY – UDOSTĘPNIJ GO SWOIM ZNAJOMYM. NIECH IDZIE W ŚWIAT I ŚCIĄGNIE TU WIĘCEJ FAJNYCH LUDZI. DZIĘKI!

Dołącz do najpopularniejszego newslettera w branży i zaprojektuj swój sukces!

Dołącz do najpopularniejszego newslettera w branży i zaprojektuj swój sukces!

Nazywam się Iza Gemzała i wspieram architektów oraz projektantów wnętrz w rozwoju ich pracowni.

Od 2008 roku projektuję wnętrza. Prowadzę własną pracownię „Prosty Plan” oraz grupę „ArchitektPRO. Zaprojektuj swój sukces” na Facebooku. 

Integruję branżę wnętrzarską, pomagam młodym architektom w początkach działalności, bez ogródek piszę o blaskach i cieniach tego zawodu. Kocham polski dizajn, ludzi z pasją oraz nietypowe i trudne przestrzenie do zaprojektowania. Wierzę, że dzięki wzajemnej motywacji, rozwojowi, stałemu poszukiwaniu i doskonaleniu jesteśmy w stanie tworzyć nie tylko piękne, lecz także funkcjonalne projekty oraz budować nasze biznesy bez niepotrzebnego stresu. Jestem tu po to, aby Ci w tym pomóc :)

Potrzebujesz więcej inspiracji?

Dołącz do odbiorców naszego newslettera! Gwarantujemy solidną dawkę wiedzy oraz zaproszenia na darmowe spotkania online z Izą Gemzałą i ekspertami ArchitektPRO!

.
Twoje zakupy
Brak produktów w koszyku!