Listopad w pełni, a to oznacza, że nadeszła pora na coroczną edycję artykułu z serii Prezent dla Architekta, czyli sprawdzonych pomysłów na idealny prezent dla każdego pasjonata wnętrz. Przygotowana przeze mnie lista to dziesięć ciekawych propozycji na mikołajkowy bądź świąteczny upominek wraz z adresami sklepów, w których można nabyć je on-line.
Jeśli masz ochotę zobaczyć więcej propozycji na prezent bądź nadal nie znalazłaś tego, czego szukasz – zapraszam Cię serdecznie do poprzednich edycji „prezentownika”, do których linki umieszczam poniżej.
PROPOZYCJE PREZENTÓW W 2021 R. – Prezent dla architekta (2021) – sprawdzone pomysły i adresy sklepów
PROPOZYCJE PREZENTÓW W 2020 R. – Prezent dla architekta (2020) – sprawdzone pomysły i adresy sklepów
PROPOZYCJE PREZENTÓW W 2019 R. – Prezent dla architekta (2019) – sprawdzone pomysły i adresy sklepów
PROPOZYCJE PREZENTÓW W 2018 R. – Prezent dla architekta (2018) – sprawdzone pomysły i adresy sklepów
PROPOZYCJE PREZENTÓW W 2017 R. – Prezent dla architekta (2017) – sprawdzone pomysły i adresy sklepów
PROPOZYCJE PREZENTÓW W 2016 R. – Prezent dla architekta (2016) – sprawdzone pomysły i adresy sklepów
PROPOZYCJE PREZENTÓW W 2015 R. – Prezent dla architekta (2015) – sprawdzone pomysły i adresy sklepów
1. Kieszonkowy kalendarz lub planer książkowy
Prowadząc własną pracownię projektowania wnętrz, nadzorując realizacje kilku projektów naraz, ogarniając Architekt PRO, współprace z partnerami marketingowymi oraz wiele innych zobowiązań nie wyobrażam sobie ogarniania obowiązków zawodowych, jak i rodzinnych bez porządnego kalendarza. Zapisywanie terminów, harmonogramów, a także różnego rodzaju list w znacznym stopniu ułatwia mi nadążyć za tym, co dzieje się na bieżąco. Właśnie z tego powodu, co roku, dobrej jakości planer bądź kalendarz to must have na mojej świątecznej wish liście.
W tym roku pierwsze miejsce w moim zestawieniu zajęły kalendarze i planery od Pan Kalendarz. Ich cechą charakterystyczną jest niezwykła dbałość o szatę graficzną, wysoka jakość wykorzystanych materiałów oraz precyzja wykonania. Tegoroczne kalendarze zostały utrzymane w designerskiej, nieco awangardowej stylistyce, w opozycji do nieco bardziej minimalistycznych i stonowanych planerów. Dla „kalendarzowych maniaków” takich jak ja bardzo ważny jest fakt, że wszystkie planery i kalendarze posiadają unikalną okładkę, która pozwala otworzyć każdy z nich na płasko, co gwarantuje wygodne sporządzanie notatek. Warto wspomnieć, iż celuloza wykorzystana do ich produkcji pochodzi ze zrównoważonych źródeł.
Kalendarz „Pan Kalendarz” i planer „Pan Planer” -> Pan Kalendarz
2. Kubek termiczny
Czym byłby Frodo bez pierścienia lub Kopciuszek bez swojego pantofelka tym byłaby architektka wnętrz (a do tego jesieniara) bez kubka termicznego z ciepłą herbatą lub kawą. Od zawsze otwarcie przyznaję, że jestem jesieniarą z krwi i kości, dlatego nie wyobrażam sobie wizyt na budowie (tym bardziej o tej porze roku) bez kubka termicznego i pysznej latte, którą mogę sączyć ciepłą przez najbliższe kilka godzin.
Jednym z godnych polecenia produktów dostępnych na rynku jest kubek termiczny West Loop marki Contigo wykonany ze stali nierdzewnej. Jego główną zaletą (poza utrzymywaniem ciepła i zimna przez długi czas) jest ergonomiczny kształt oraz innowacyjna pokrywka. Zaprojektowana w specjalny sposób nakrętka nie tylko gwarantuje wygodę podczas sączenia napoju, lecz także całkowitą szczelność kubka bez względu na to, jaką pozycję przyjmie w Twojej torebce lub samochodzie. Zapomnij o dokumentach skąpanych w wyciekającym z termo kubka napoju. Na uwagę zasługuje również zastosowany we wnętrzu pokrywki mechanizm, który ułatwia jej czyszczenie, co jest niezwykle ważne przy codziennym użytkowaniu kubka.
Cena modelu West Loop na pierwszy rzut oka może wydawać się przesadna, jednak biorąc pod uwagę jego zalety, intensywność eksploatacji i fakt, że może być użytkowany niemal codziennie przez kilka lat sprawia, iż jest to naprawdę niewielki wydatek. Tymczasem jakość, higiena, dobry design, a także ergonomia sprawiają że kubek Contigo to jeden z „prezentów idealnych”.
Kubek termiczny ze stali nierdzewnej -> Contigo West Loop
3. Niezastąpiona na inwentaryzacji podkładka z klipsem
Zgodnie ze znanym przysłowiem – “Mała rzecz, a cieszy” kolejną propozycją na prezent dla architekta wnętrz jest podkładka z klipsem. No może nie tak mała, bo formatu A5, A4 lub A5, ale zdecydowanie prosta i bardzo funkcjonalna. Która z nas miała (nie)przyjemność sporządzać notatki podczas inwentaryzacji w notesie opartym na kolanie, ścianie, podłodze (niepotrzebne skreślić) ta natychmiast doceni zalety korzystania z podkładki. Ten wygodny gadżet to właściwie nieodzowny element każdej mojej wizyty na budowie. Zamiast typowej, wykończonej sztucznym tworzywem podkładki z klipsem postaw na produkt wykonany w 100% z ekologicznej sklejki lub drewna, który posłuży obdarowanej osobie przez kilka najbliższych lat intensywnych wizyt na budowach.
Drewniana podkładka z klipsem w dwóch rozmiarach -> Made for home
Podkładka dębowa z klipsem -> Ferm LIVING
Podkładka A4 z klipsem -> benigna
4. Eko torba, która zmieści (prawie) każdy wzornik i katalog
Materiałowe torby już kilka lat temu podbiły nasze serca. Jednak z uwagi na fakt, że dla każdej kobiety, tym bardziej projektantki wnętrz jest to bardzo praktyczny prezent, to nie mogło go zabraknąć w przygotowanym przeze mnie zestawieniu. Marka Cinqpoints wyprodukowała serię czarnych (a więc w ulubionym kolorze architektów) materiałowych toreb, których nadruki zainspirowane zostały profesją architekta wnętrz. Ta stylowa eko torba, to poręczny i ekologiczny gadżet, dla którego każda architektka znajdzie co najmniej kilkanaście możliwości zastosowania w ciągu jednego dnia – zmieści w niej drugie śniadanie, kalosze na budowę, kilka wzorników, trzy katalogi i jeszcze drobne zakupy po pracy. Praktycznie, stylowo i ekologicznie. Czego chcieć więcej? 🙂
Ekotorba “Architecture is everywhere” -> Cinqpoints
Ekotorba “You are archi” -> Cinqpoints
5. Fachowa wiedza w zasięgu ręki – Kurs on-line
Projektowanie wnętrz to pełna wyzwań, wymagająca profesja. Nie dość, że architektom nieustannie brakuje czasu, snu i kawy, a klienci ciągle marudzą, to na dodatek oczekuje się, że zawsze będą na bieżąco z najnowszymi trendami. Nadchodzące Mikołajki oraz Święta to doskonała okazja, aby sprezentować sobie lub bliskiemu architektowi praktyczny prezent w postaci dostępu do kursu on-line. Wśród dostępnych w Internecie ofert, dotyczących nie tylko wiedzy praktycznej bądź obsługi konkretnego oprogramowania, gorąco polecam kursy dla architektów wnętrz dostępne w sklepie Architekt PRO. Opracowane przeze mnie materiały to wspaniała okazja, aby poszerzyć swoje kompetencje w zakresie specjalistycznych zagadnień – między innymi materiały dotyczące tajników projektowania kuchni oraz kosztorysowania. Nie brakuje również treści przygotowanych przez ekspertów Architekt PRO takich jak Karolina Zagrodzka (projektantka wnętrz i założycielka pracowni House Loves) oraz Wojciech Wawrzak (radca prawny specjalizujący się w branży kreatywnej). O tym, dlaczego warto inwestować w szkolenia i kursy pisałam kiedyś na blogu (KLIK!).
Ponadto, już od przyszłego poniedziałku (21.11) w sklepie Architekt PRO z okazji Black Week, przez cały tydzień, obowiązywać będzie zniżka -35% na wszystkie kursy i narzędzia architekta. Gorąco zapraszam do skorzystania z tej niepowtarzalnej okazji.
Kurs „Jak zaprojektować wnętrza w oparciu o budżet klienta”, „Jak zaprojektować kuchnię” jak i dodatki do nich znajdziesz -> TUTAJ!
6. 30. historii o pięknych wnętrzach czyli album Homebook Design vol 8
Album z serii Homebook Design to już ósma edycja pojawiającej się co roku publikacji autorstwa znanego portalu wnętrzarskiego. Ta ciekawa i niezwykle merytoryczna księga to zbiór 30 najbardziej inspirujących projektów autorstwa polskich pracowni. Każdy z nich został profesjonalnie sfotografowany oraz szczegółowo opisany. Wysokiej jakości papier wiernie odwzorowuje rzeczywistą kolorystykę aranżacji, co jest wyjątkowo ważne przy tego typu publikacjach.
Najnowszy album Homebook Design to wspaniałe źródło wiedzy i inspiracji, będące zapisem aktualnych trendów i tendencji w świecie wnętrz. Elegancko wydana publikacja w twardej oprawie może stanowić wstęp do kolekcjonowania albumów z tej serii. Nic nie stoi również na przeszkodzie, aby zapoznać się z poprzednimi tomami, bądź obdarować bliskiego sercu architekta całą opublikowaną dotychczas serią. Z takiego prezentu niewątpliwie ucieszy się każdy pasjonat wnętrz, nie tylko ten, który zajmuje się nimi zawodowo.
Ekskluzywny album o wnętrzach -> Homebook Design vol 8
7. Poradnik „Zabawy architektoniczne. Wychowanie przez budowanie”
„Zabawy architektoniczne” to doskonały prezent zwłaszcza dla osób posiadających własne pociechy bądź mających z nimi codzienny kontakt, także w sferze zawodowej. Poradnik ten w niezwykle subtelny i przemyślany sposób przybliża punkt widzenia dzieci w kontekście architektury i towarzyszących jej wnętrz. Dzięki niemu dowiesz się, że żadne dziecko nie jest zbyt małe na obcowanie z architekturą, ponieważ obcuje z nią już od najmłodszych lat – chociażby budując z klocków lub rysując domki. Autorka w poszczególnych rozdziałach przedstawia ciekawe tematy do rozmów z naszymi pociechami dotyczących pojęć związanych z architekturą w kontekście najbliższego otoczenia. Do czego służy linijka? Co robi dom? O czym myśli wanna? Na te i inne pytania, autorka pomoże odpowiedzieć za pomocą ciekawych ćwiczeń zachęcających młodych architektów do przemyśleń oraz kreatywnego spędzania wolnego czasu. Jako Mama energicznego i ciekawego świata (także świata architektury ;)) pierwszoklasisty gorąco polecam tę publikację! Książka prócz tradycyjnej formy papierowej, dostępna jest także w postaci ebooka.
„Zabawy architektoniczne. Wychowanie przez budowanie” Ańa Komorowska -> Wydawnictwo Nieśpieszne
9. Gra Memory w architektonicznej odsłonie
Kiedy po raz kolejny zapominam o włączonym żelazku, a moją płytę kuchenną przyozdabia zaciek po przypalonym mleku, wciąż zadaję sobie pytanie: Czy architekci mają dobrą pamięć? Projektanci z Printworks oraz Cinqpoints postanowili to sprawdzić, tworząc kultową grę Memory w nowej odsłonie, prezentującej najbardziej znane budowle z całego świata w atrakcyjnej, designerskiej oprawie graficznej. Obydwa zestawy kart to doskonała okazja, aby nie tylko poćwiczyć pamięć, ale chociażby zaznajomić naszych milusińskich (bądź znajomych nie architektów ;)) z cudami architektury. Zasady gry są banalnie proste. Gra polega na zapamiętaniu pozycji poszczególnych kart rozłożonych np. na stole. Kolejno karty zostają odwrócone tyłem do uczestników tak, aby zakryć ich cechy charakterystyczne. Rozgrywkę wygrywa osoba, która skompletuje największą ilość par.
Architektoniczne Memory idealnie sprawdzą się na długie, zimowe wieczory, a proste zasady gry sprawią, że obdarowana nimi osoba, często będzie wracać do gry, ćwicząc pamięć nawet w pojedynkę.
Memory z ikonami architektury – > Printworks – Gra Memory Famous Buildings
Memory ze skarbami światowej architektury -> Cinqpoints – Gra Memo Identic
9. Połącz kropki
Połącz kropki to alternatywa dla bardzo popularnych ostatnio zeszytów z kolorowankami dla dorosłych. Zabawa polega na uważnym łączeniu kropek w odpowiedniej kolejności, tak aby powstałe kontury utworzyły rysunek. Aktywność tego typu ułatwia skupienie myśli i wyciszenie umysłu. Sprzyja również kreatywności oraz ćwiczy cierpliwość.
Jeśli nie widzisz siebie bądź obdarowywanej osoby z zestawem kredek pod pachą, a czujesz, że tego typu forma relaksu przypadłaby jej do gustu, to album tego typu jest dla niej doskonałym prezentem. Twórcy przygotowali zróżnicowane tematycznie zeszyty, jednak z uwagi na odbiorców Architekt PRO gorąco polecam “Cityscapes” oraz “Masterpieces”. Godziny kojącej nerwy rozrywki gwarantowane.
1000x Połącz Kropki -> Pejzaże Miast & Dzieła Sztuki
10. Nietypowa makieta do samodzielnego złożenia
Znając zamiłowanie wszystkich architektów i projektantów do makiet, ostatnia propozycja jest pewnego rodzaju nostalgiczną wycieczką do przeszłości, a dokładnie czasów dzieciństwa, o ile spędziłeś je w jednym z większych polskich miast. Otóż duet projektantów Zupagrafika przygotował kartonową makietę… charakterystycznego dla Europy Wschodniej socjalistycznego bloku mieszkalnego do samodzielnego złożenia. „Panelki”, bo o nich mowa, to zestaw 164 kartonowych kubików, z których można zbudować miniaturę kultowego dla polskiej architektury bloku z wielkiej płyty. Każdy element w szczegółowy sposób odwzorowuje elewacje, które po dziś dzień są domem dla mieszkańców wielu wschodnioeuropejskich miast. Uzupełnienie makiety stanowi książka przybliżająca historię budownictwa mieszkaniowego tamtych czasów zawierająca ciekawe zdjęcia i ilustracje wyjaśniające fenomen zjawiska wielkopłytowego mieszkalnictwa w krajach byłego Związku Radzieckiego.
„Panelki” polecam dla każdej osoby, która pragnie odbyć sentymentalną podróż do przeszłości, wspominając nie tylko kultowe wieżowce, lecz także lakierowane na wysoki połysk meblościanki i szydełkowane serwetki babuni. Budowanie makiety z rodziną może stać się wspaniałą okazją do zapoznania najmłodszego pokolenia ze wciąż jeszcze żywą historią architektury.
Zainteresowanym tematyką modernistycznego brutalizmu epoki socjalizmu polecam pozostałe, bogato ilustrowane książki i interaktywne publikacje wydawnictwa Zupagrafika skupiające się na budownictwie byłego bloku wschodniego.
Zbuduj swój własny blok z czasów PRL-u -> Panelki
Mam nadzieję, że spośród przygotowanych przeze mnie propozycji uda Ci się wybrać wymarzony prezent dla bliskiego Ci architekta, a jeśli nie to liczę na to, że chociaż w niewielkim stopniu zainspirowałam Cię w poszukiwaniach idealnego upominku. Jeśli jesteś projektantką wnętrz, to pamiętaj, że zawsze możesz dyskretnie podrzucić tę stronę swojemu prywatnemu Mikołajowi – sukces gwarantowany 🙂 Jak co roku życzę Ci wiele radości z wzajemnego obdarowywania się prezentami, nawet tymi nie trafionymi, ponieważ najważniejszy jest sam gest!