studiowanie architektury wnętrz

Marzy Ci się studiowanie architektury wnętrz? Tego nie dowiesz się na uczelni!

Cudowne lata na warmińsko- mazurskiej uczelni, otoczonej lasem i położonej nad malowniczym jeziorem wydają mi się dziś mglistym wspomnieniem i to mimo, że od obrony tytułu magistra inżyniera nie minęło nawet 10 lat. Późniejsze podróże do Łodzi i studiowanie architektury wnętrz pamiętam jako ciągle rozkładanie i składanie wielkich arkuszy papieru, niezliczone ilości pudełek kredek Bambino i długie noce spędzone z rapidografem. I ogromną radość, że już za chwilę zostanę architektem. Wyobrażenia na temat mojej przyszłej kariery miały tyle wspólnego co prawdziwe życie w „Seksie w wielkim mieście”. Oczami wyobraźni widziałam siebie w przeszklonym biurze na czterdziestym piątym piętrze biurowca z widokiem na Manhattan. Oczywiście z zadumaną miną wpatrywałam się w dal nad deską kreślarską i obmyślałam nieograniczone budżetem i wymaganiami klienta rewolucyjne projekty, które miały mnie na stałe wpisać w karty historii.

Jak wielkie miałam szczęście, że zaraz po studiach od razu znalazłam pracę w zawodzie i w pełnym rozpędzie moich wyobrażeń przywaliłam w ścianę z ogromnym neonem RZECZYWISTOŚĆ. Przez kolejne pół roku próbowałam zrozumieć co robię źle, dlaczego wciąż muszę coś zmieniać i gdzie  do cholery jest mój Manhattan. Jestem bardzo wdzięczna za tę lekcję, bo mój początkowy odlot mógłby być żywą reklamą dopalaczy.

Jeśli tak jak ja nie macie wbudowanego spadochronu, tyłkochronu i instynktu samozachowawczego zdradzę Wam dziś te wszystkie rzeczy, których nie dowiecie się na uczelni a z którymi szybko zderzycie się w prawdziwej pracy. Jeśli więc marzy Ci się studiowanie architektury wnętrz koniecznie weź to sobie do serca 🙂

1. BEZSENNOŚĆ NIE JEST CHOROBĄ

Bezsenność w pracy architekta nie jest chorobą, jest stylem życia. Będąc studentem o 4 nad ranem kładziesz się spać po wyczerpującej imprezie. Będąc architektem nic się nie zmienia. O ile uznasz, że CAD to świetna impreza.

studiowanie architektury wnętrz

 

2. PIERWSZY PROJEKT JEST JAK PIERWSZY NALEŚNIK. NIGDY SIĘ NIE UDAJE.

Nieważne czy jesteś Modestem Amaro architektury- pierwszy projekt będzie do bani i będziesz się go wstydził przez większość życia. Nic w tym złego. Najlepiej go wyrzuć zanim zrobisz komuś nim krzywdę. Z każdym kolejnym będzie coraz lepiej.

studiowanie architektury wnętrz

3. TWOJE PROJEKTY SĄ ŚWIETNE! ALE MUSISZ JE POPRAWIĆ.

Na uczelni musisz poprawiać swoje projekty jeśli są złe, błędne lub niezgodne z założeniami. W pracy architekta możesz zrobić najlepszy w swojej karierze projekt, pełen innowacyjnych i zaskakujących rozwiązań. Może być klasą premium wśród wszystkich Twoich realizacji. Może być dziełem sztuki, o którym  śniłeś po nocach. I to na dodatek zgodny z wymaganiami klienta. Ale kto powiedział, że one nie mogą się  zmienić w trakcie? Pięć razy.

studiowanie architektury wnętrz

4. NAJLEPSI ARCHITEKCI KRADNĄ

Albo chociaż pożyczają. W czasie studiów możesz wyobrażać sobie, że stworzysz coś wyjątkowego. I mam nadzieję, że Ci się uda. Ale stworzyć coś zupełnie nowego udaję się niewielu. Pozostali korzystają z tego co już zostało odkryte. I nie ma co się obrażać. Bierz, korzystaj, inspiruj się, podpatruj, czerp od najlepszych. W końcu nikt we Włoszech nie obraża się kiedy robisz spaghetti bolognese.

studiowanie architektury wnętrz

5. KONIEC STUDIÓW TO POCZĄTEK NAUKI

Nawet na studiach z architektury możesz być zmuszony do badania bakterii wdzięcznie mnożących się na czekoladzie i jeszcze ktoś wmówi Ci, że to bardzo przydatna umiejętność. Przygnieciony nadmiarem takich czasoumilaczy może Ci się wydawać, że wiesz już wszystko. Ale najlepsze co możesz zrobić to szybko zatrudnić się w biurze projektowym. Choćby po to żeby parzyć kawę.

studiowanie architektury wnętrz

6. NASTAW RENDER I WYJDŹ DO LUDZI

Dbaj o przyjaciół, zanim zapomną jak wyglądasz. Być może przyzwyczaili się już do Twoich dziwnych nawyków, tego że cały czas mówisz o projektach a po nocach śnią Ci się modele (nie modelki) 3D. Ale zanim obrośniesz pajęczyną przed laptopem, zrób sobie przerwę i wyjdź na zewnątrz. Tam też jest życie. Podobno.

studiowanie architektury wnętrz

 

7. JEŚLI SKOŃCZYŁEŚ PROJEKT PRZED CZASEM TO ZNACZY, ŻE O CZYMŚ ZAPOMNIAŁEŚ.

Powiem tak: to się nie zdarza. Nie ma takiej siły, która sprawiłaby że skończysz pracę na czas. Ponieważ najlepsze pomysły przychodzą zawsze minutę przed czasem. A dedlajn dobrze brzmi w parze z fakapem.

studiowanie architektury wnętrz

 

I jak tam, są jacyś chętni na studiowanie architektury wnętrz? 🙂


JEŚLI PODOBAŁ CI SIĘ TEN POST, UWAŻASZ ŻE BYŁ PRZYDATNY, ZABAWNY LUB WARTOŚCIOWY- PODZIEL SIĘ SWOJĄ OPINIĄ W KOMENTARZU I UDOSTĘPNIJ GO SWOIM ZNAJOMYM. NIECH IDZIE W ŚWIAT I ŚCIĄGNIE TU WIĘCEJ FAJNYCH LUDZI- TAKICH JAK TY!

 

Dołącz do najpopularniejszego newslettera w branży i zaprojektuj swój sukces!

Dołącz do najpopularniejszego newslettera w branży i zaprojektuj swój sukces!

Nazywam się Iza Gemzała i wspieram architektów oraz projektantów wnętrz w rozwoju ich pracowni.

Od 2008 roku projektuję wnętrza. Prowadzę własną pracownię „Prosty Plan” oraz grupę „ArchitektPRO. Zaprojektuj swój sukces” na Facebooku. 

Integruję branżę wnętrzarską, pomagam młodym architektom w początkach działalności, bez ogródek piszę o blaskach i cieniach tego zawodu. Kocham polski dizajn, ludzi z pasją oraz nietypowe i trudne przestrzenie do zaprojektowania. Wierzę, że dzięki wzajemnej motywacji, rozwojowi, stałemu poszukiwaniu i doskonaleniu jesteśmy w stanie tworzyć nie tylko piękne, lecz także funkcjonalne projekty oraz budować nasze biznesy bez niepotrzebnego stresu. Jestem tu po to, aby Ci w tym pomóc :)

Potrzebujesz więcej inspiracji?

Dołącz do odbiorców naszego newslettera! Gwarantujemy solidną dawkę wiedzy oraz zaproszenia na darmowe spotkania online z Izą Gemzałą i ekspertami ArchitektPRO!

.
Twoje zakupy
Brak produktów w koszyku!