Jak zaprojektować oświetlenie z systemem DALI? Projekt mieszkania z oprawami AQForm.

Jeszcze do niedawna nie miałam pojęcia czym jest system DALI i jaki ma wpływ na oświetlenie w mieszkaniu. Jednak jak to bywa w życiu projektantki, musiałam szybko nadrobić zaległości przy okazji kolejnego projektu. Często jest tak, że nietypowe wymagania klienta wymagają nietypowych rozwiązań, a to prowadzi do poszukiwania nowości i poszerzania wiedzy. Chcąc spełnić oczekiwania moich klientów o możliwości pełnego i dowolnego sterowania oświetleniem w mieszkaniu trafiłam na oprawy z systemem DALI, a po “nitce do kłębka” do oferty i nowego katalogu AQForm, w którym znalazłam ciekawe rozwiązania. 

Nowy wymiar oświetlenia

Najnowszy katalog AQForm to ponad 560 stron zawierających niemal pół tysiąca zdjęć, w tym inspirujące fotografie aranżacji z użyciem lamp i ponad 150 nowych produktów. Jego papierowa forma katalogu to ekskluzywna księga w twardej oprawie, co w połączeniu z niezwykle merytoryczną treścią, czyni z najnowszej publikacji AQForm prawdziwą „biblię oświetlenia”, dostępną również w formie elektronicznej, do pobrania z oficjalnej strony AQForm (KLIK). Całość przygotowana została w dwóch wersjach językowych: polskim i angielskim.

Wewnątrz znalazły się wszystkie niezbędne wytyczne do prawidłowego zaprojektowania oświetlenia oraz informacje dotyczące systemów optymalizujących zarządzanie oświetleniem (np. DALI, AQ smart). Każda z opraw została opisana w szczegółowy sposób, łącznie z rysunkiem technicznym, wymiarowaniem, dostępnymi wariantami oraz temperaturą barwową. Nie zabrakło również ciekawych podpowiedzi dotyczących doboru oświetlenia do różnych pomieszczeń takich jak np. domowe biuro. Katalog ten to prawdziwe kompendium obecnych trendów, a jego zadaniem  jest nie tylko dostarczenie szczegółowych danych na temat produktów AQForm, ale także pomoc w przygotowaniu profesjonalnego projektu oświetlenia.

Najnowszy katalog AQForm w praktyce

Jak na pewno wiecie bardzo cenię sobie nowoczesne rozwiązania połączone z dobrym designem. Pracując nad aranżacją oświetlenia w jednym z moich najnowszych projektów, postanowiłam wspomóc się najnowszą publikacją AQForm i wypróbować zawarte w niej informacje w praktyce. Biorąc pod uwagę fakt, że moim wyzwaniem było nie tylko zaprojektowanie kompleksowego układu oświetlenia, lecz również zastosowanie kompatybilnego z nim systemu inteligentnego sterowania, potrzebowałam fachowego wsparcia. Profesjonalnie usystematyzowane informacje zawarte w katalogu pomogły mi w doborze idealnych opraw oświetleniowych, a szczegółowe opisy i parametry wsparły decyzję pod kątem technicznym. W kwestii systemu kontroli światła postawiłam na protokół DALI z osprzętem KNX Gira. Brzmi jak kosmiczna technologia? Poniżej wyjaśniam o co tak naprawdę chodzi 🙂

Inteligentny system DALI

DALI, czyli Digital Addressable Lightning Interface, to zaawansowany protokół komunikacyjny pomiędzy oprawami oświetleniowymi a systemem sterującym w formie sterownika. Jego cechą charakterystyczną jest możliwość obsługi pojedynczych opraw lub całych układów, w zależności od zaprogramowanych grup i ich ustawień. Ponadto posiada on opcję ściemniania poszczególnych opraw oraz ustawiania gotowych scen świetlnych. Ciekawostką jest fakt obustronnej wymiany informacji w układzie, ponieważ sterownik pozwala nie tylko na ustawienie oświetlenia przez użytkownika, lecz może również je dopasować na podstawie danych zebranych z czujników znajdujących się przy punktach oświetleniowych.

Niepodważalnym atutem systemu DALI jest możliwość łączenia poszczególnych opraw w grupy lub sterowania nimi indywidualnie, co pozwala na stworzenie spersonalizowanej aranżacji oświetleniowej idealnie dopasowanej do potrzeb użytkowników danego wnętrza. Jak to działa? Pozwól, że wyjaśnię na podstawie mojego projektu. Przykładem zastosowania ustawień grupowych w praktyce, jest utworzenie oddzielnych grup w przestrzeniach wymagających zróżnicowanego oświetlenia takich jak np. hol, sypialnia czy gabinet. Naturalną kwestią jest fakt, iż praca wykonywana w gabinecie wymaga stałego światła o wyższym natężeniu niż w sypialni, w której nasz organizm nastawiony jest przede wszystkim na odpoczynek. Zastosowanie systemu DALI w grupie opraw znajdujących się w sypialni, pozwoliło na stworzenie kilku gotowych aranżacji świetlnych, od nastrojowego, przygaszonego oświetlenia aż po wysoko natężone, służące do prac porządkowych. Tymczasem, w przestrzeni służącej do komunikacji, zastosowana została sekwencja oświetleniowa uruchamiana wyłącznie w oparciu o informacje pozyskiwane przez czujnik ruchu, a w pomieszczeniach typu garderoba czy spiżarnia przez czujnik obecności.

Stosując zwyczajne oprawy ze ściemniaczem, użytkownik każdorazowo zmuszany jest do ponownej kalibracji ustawień oświetlenia, starając się uzyskać pożądane natężenie światła za pośrednictwem nieco topornych włączników. Dodatkowe utrudnienie to ich ograniczony zakres regulacji, którego ustawienia mogą nie przypaść każdemu do gustu. Z systemem DALI, odtworzenie wcześniej zaprogramowanych ustawień to łatwizna, a zakres oferowanych możliwości i wariantów jest naprawdę szeroki. Ponadto, DALI pozwala na eliminację włączników światła (lub ściemniaczy) co poprawia walory estetyczne przestrzeni. Ustawienia mogą być kontrolowane z użyciem estetycznych paneli naściennych obsługiwanych dotykowo lub za pomocą aplikacji w telefonie, a parametry światła regulowane między innymi poprzez liczne czujniki reagujące na ruch, obecność oraz natężenie światła dziennego.

Zastosowany przeze mnie osprzęt KNX Gira, o którym wspomniałam, dedykowany do współpracy z cyfrowym protokołem DALI, pozwala uzyskać maksymalny komfort korzystania z zalet takiej instalacji. To właśnie za pomocą tzw. bramki mogą zostać zaprogramowane indywidualne aranżacje w oświetleniu danej przestrzeni. Ciekawostką jest także fakt, że bramka daje możliwość zapisu nawet najbardziej dynamicznych sekwencji oraz efektów świetlnych.

Czy nie brzmi to jak technologia z dalekiej przyszłości? Zdecydowanie tak, a mnie jako architektkę wnętrz niezwykle cieszy, że mam przyjemność projektować układy oświetlenia bazujące na tak nowoczesnych systemach. To co mnie cieszy najbardziej to fakt, że do tego nowoczesnego systemu dobraliśmy produkty polskiego producenta. Zawsze kiedy mam możliwość staram się wybierać rodzimych producentów, a produkty AQForm od dawna cieszą się dobrą renomą. I jest to jeden z niewielu producentów, którzy poza świetną jakością mają w ofercie oprawy z DALI, bo nie jest to jeszcze powszechne rozwiązanie. Mamy więc wszystko co potrzeba – świetne jakościowo produkty, polskiego producenta i nowoczesną technologię. Pora na projekt!

Zalety DALI w Smart Home

Protokół Cyfrowego Adresowania Światła (DALI) to ciekawe rozwiązanie do wnętrz, a zwłaszcza tych w których zastosowany został system Smart Home. Ze względu na rosnącą popularność DALI, większość z systemów inteligentnego zarządzania domem jest z nim kompatybilne i wymaga wyłącznie zamontowania specjalnego modułu pozwalającego na obsługę opraw oświetleniowych posiadających ten interfejs. Protokół DALI umożliwia stworzenie oświetlenia które myśli za nas, ułatwiając codzienne funkcjonowanie na każdym kroku, dlatego doskonale wpisuje się w ideę Smart Home.

Oprawy AQForm oraz system DALI w projekcie oświetlenia

Tak jak wspominałam na początku, dodatkowym wyzwaniem które podjęłam podczas aranżacji oświetlenia w jednym z moich ostatnich projektów, było zastosowanie opraw kompatybilnych z systemem DALI. Rozmieszczając konkretne punkty oświetleniowe, musiałam mieć na uwadze charakterystykę udogodnienia z którego korzystam, i mieć na uwadze możliwości na jakie ono pozwala. Oprawy wybrałam najpierw na podstawie katalogu, a potem potwierdziłam swój wybór podczas wizyty w jednym z showroomów z oświetleniem. Na etapie przeglądania katalogu zdecydowałam o wyglądzie i kolorach opraw. Ustaliłam również z klientami jaką temperaturę barwową mają mieć żarówki wbudowane w oprawę. W pomieszczeniach, które mają sprzyjać relaksowi i odpoczynkowi zdecydowaliśmy się na cieplejszą barwę światła (2700 K), a w częściach bardziej użytkowych na neutralną (3000K). Ostatecznie wybraliśmy też łączenie dwóch kolorów opraw w całym mieszkaniu, w zależności od kolorystyki wnętrza.

Ostatecznie, co zaprezentowałam na powyższym rysunku technicznym, zdecydowałam się na wybrać następujące oprawy oświetleniowe:

 1.   QRLED move reflektor z systemem DALI w kuchni, holu, salonie, sypialni;
 2.     QRLED na szynoprzewodzie w spiżarni, pralni;
 3.     QRLED move Multitrack w garderobie;
 4.     SET TRU move Multitrack w holu prywatnym;
 5.     PUTT MIDI w gabinecie;
 6.     RAFTER w gabinecie;
 7.     EYE IP44 w obu łazienkach;
 8.     THIN Tube jako kinkiet w salonie;

10.   PET Micro jako kinkiety przy łóżku w sypialni.

Zobacz też: Kurs “Jak zaprojektować wnętrz w oparciu o budżet klienta”

Podsumowanie

Muszę przyznać, że profesjonalnie przygotowany najnowszy katalog AQForm znacznie ułatwił mi projektowanie układu oświetlenia wykorzystującego najnowsze technologie. Dzięki doskonałym zdjęciom i szczegółowym opisom zawartym w publikacji, w przystępny sposób mogłam zapoznać się z ofertą producenta oraz dobrać odpowiednie oprawy do mojego projektu. Szczegółowe informacje dotyczące parametrów technicznych takich jak wymiary, klasy szczelności, warianty opraw czy temperatura barwowa pozwoliły mi w łatwy sposób wybrać oprawy w kontekście funkcji jaką miały pełnić. Ciekawą i przydatną sprawą były również podpowiedzi jak prawidłowo dobrać oprawy do konkretnego wnętrza.

Zastosowany w projekcie Protokół Cyfrowego Adresowania Światła (DALI) ułatwi użytkownikom wnętrza wygodne funkcjonowanie o każdej porze dnia, a także w zależności od wykonywanej czynności. Możliwość programowania określonych ustawień pozwala regulować oświetlenie w sposób płynny, natychmiast zmieniając dane sekwencje dzięki czemu system sprosta oczekiwaniom najbardziej wymagających użytkowników.

Uważam, że potencjał takiej technologii połączony z atrakcyjnymi wizualnie, kompatybilnymi oprawami oświetleniowymi jest naprawdę ogromny i często niedoceniany. Mam nadzieję, że w przyszłości coraz częściej będę realizować projekty, w których zastosuje inteligentne systemy zarządzania oświetleniem.

Jestem ciekawa, czy mieliście już okazję przejrzeć najnowszy katalog AQForm? Jeśli tak, to w jakiej formie? Pamiętajcie, że poza papierowym wydaniem, możecie skorzystać z tej publikacji zupełnie za darmo pod TYM adresem. Chętnie także usłyszę, czy dotychczas korzystaliście w swoich projektach z inteligentnych systemów takich jak DALI i jakie są wasze wrażenia dotyczące efektu końcowego. Ciekawi mnie również opinia Waszych klientów, dla których zrealizowaliście takie „smart” rozwiązanie. Czekam na Wasze komentarze!

_____

Artykuł powstał we współpracy z AQForm.

Dołącz do najpopularniejszego newslettera w branży i zaprojektuj swój sukces!

Dołącz do najpopularniejszego newslettera w branży i zaprojektuj swój sukces!

Nazywam się Iza Gemzała i wspieram architektów oraz projektantów wnętrz w rozwoju ich pracowni.

Od 2008 roku projektuję wnętrza. Prowadzę własną pracownię „Prosty Plan” oraz grupę „ArchitektPRO. Zaprojektuj swój sukces” na Facebooku. 

Integruję branżę wnętrzarską, pomagam młodym architektom w początkach działalności, bez ogródek piszę o blaskach i cieniach tego zawodu. Kocham polski dizajn, ludzi z pasją oraz nietypowe i trudne przestrzenie do zaprojektowania. Wierzę, że dzięki wzajemnej motywacji, rozwojowi, stałemu poszukiwaniu i doskonaleniu jesteśmy w stanie tworzyć nie tylko piękne, lecz także funkcjonalne projekty oraz budować nasze biznesy bez niepotrzebnego stresu. Jestem tu po to, aby Ci w tym pomóc :)

Potrzebujesz więcej inspiracji?

Dołącz do odbiorców naszego newslettera! Gwarantujemy solidną dawkę wiedzy oraz zaproszenia na darmowe spotkania online z Izą Gemzałą i ekspertami ArchitektPRO!

.
Kontakt

Masz pytania? Napisz!
  Przydatne linki

  Wspieramy architektów i projektantów wnętrz w rozwoju. Szkolenia prowadzone przez ekspertów branży wnętrzarskiej, merytoryczne eBooki, podcasty i materiały wideo.

  Copyright Architekt PRO | project design SHABLON

  Twoje zakupy
  Brak produktów w koszyku!