Po niespełna dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią, na przełomie września i października, powróciły bolońskie targi Cersaie. Tegoroczna edycja oferowała do odwiedzenia około 600 ekspozycji poświęconych trendom w ceramice, wyposażeniu łazienek oraz projektowaniu wnętrz. Całe wydarzenie trwało pięć dni, podczas których projektanci, architekci i producenci z 26 różnych krajów spotkali się aby zaprezentować szerszej publiczności premierowe kolekcje swoich produktów, wyznaczające najnowsze wnętrzarskie trendy. Swoje ekspozycje przygotowały między innymi światowej sławy marki pokroju Aparici, Atlas Concorde, Fanal, Pamesa czy Emil Group, lecz nie zabrakło również polskich akcentów w postaci Grupy Tubądzin. To właśnie dzięki uprzejmości tej marki, miałam przyjemność osobiście gościć na targach w Bolonii.
Premierowe kolekcje płytek Tubądzin
Podczas trwania tegorocznych targów, Grupa Tubądzin zaprezentowała ekspozycję 34 wzorów płytek wielkoformatowych sygnowanych marką Monolith oraz 17 nowych kolekcji łazienkowych mniejszego formatu. Głównym wydarzeniem przygotowanym przez Grupę Tubądzin była światowa premiera czterech kolekcji z linii Tubądzin Kreacja Maciej Zień – Boho, Funky, Sophisticated oraz Timeless. Wzory te, zainspirowane zostały przez cztery wiodące trendy w świecie mody i designu. Ich główną ideą jest przekazanie określonego stylu i nastroju we wnętrzu, który stworzyć można za pomocą różnorodnych wzorów w nietypowych kształtach i aranżacjach.
Pierwszy z nich, Boho, czerpie inspiracje z motywów etnicznych, orientalnych a także z natury. Dwa dominujące kolory, czerń i biel zostały zestawione z charakterystycznymi płytkami imitującymi wyblakły denim oraz rustykalne drewno. W kolekcji tej, znaleźć możemy także klasyczne mozaiki oraz szkliwione cegiełki o rękodzielniczym charakterze. Wrażenie artystycznej sielanki we wnętrzu podkreślić możemy tkaninami o naturalnym splocie, rattanowymi dodatkami bądź oświetleniem w ażurowej, plecionej oprawie. Boho pozwala na aranżację danej przestrzeni we wnętrze pełne ciepła i lekkości, przyjazne do odpoczynku.
Kolejny z premierowych wzorów, Funky, jest pełną kolorów, graficzną podróżą do lat 70. i 80., łączącą energetyczne kolory i geometryczne formy z kamiennymi płaszczyznami. Znajdujące się w niej strukturalne i rytmiczne wzory, dają nieskończone możliwości tworzenia niepowtarzalnych kompozycji w zestawieniu z kolorowymi płytkami typu lastryko. Swobodna forma wizualna tej kolekcji pozwala na zabawę barwnymi dodatkami we wnętrzu. Funky, doskonale będzie komponować się z charakterystycznymi dla tamtego okresu meblami i oświetleniem o futurystycznych kształtach, a także kolorową ceramiką. Jej wyśmienitym uzupełnieniem mogą być także meble nawiązujące swoją stylistyką do czasów PRL, bądź oryginalne modele z tamtych lat.
Trzecia kolekcja, Sophisticated, wyróżnia się elegancją i szykiem form które ją tworzą, nadając wnętrzu wyrafinowany wygląd. Zaprojektowane płytki sprawiają wrażenie unikatowych dzieł sztuki, a ich kształty, nawiązują w wyszukany sposób do stylistyki art deco i splendoru lat 20. ubiegłego wieku. Charakter kolekcji doskonale podkreśli wyposażenie typowe dla tamtego okresu – masywne meble na nóżkach, błyszczące okucia, unikatowe umywalki oraz stylizowana armatura. Całą aranżację doskonale zaakcentują wyszukane detale w postaci lustra o geometrycznym kształcie bądź żeliwnych uchwytów.
Ostatnia, Timeless, zainspirowana została charakterystyczną stylistyką brytyjskiego designu w postaci unikatowych form i wysokiej dbałości o detal. Ponadczasowe, klasyczne formy przedstawiono w nowoczesnym wydaniu, gdzie delikatne, kamienne desenie połączono z bielą i czernią oraz stonowanym odcieniem herbaty z mlekiem. Jednym z kluczowych akcentów tej kolekcji jest wzór masywnej kraty będący ikoną angielskiego stylu. Kolekcja ta, daje szerokie możliwości aranżacji, w zależności od pozostałego wystroju wnętrza. Równie dobrze skomponuje się z eklektycznym wyposażeniem w stylu glamour, co z modernistyczną sofą i oświetleniem. Doskonałym uzupełnieniem „Timeless” będą welury i materiały żakardowe, a także metalowe okucia – uchwyty, stoliczki, oświetlenie.
Kolejna premierowa linia Tubądzin to unikalne, wielkoformatowe wzory dla marki Monolith, w których deseń surowego kamienia przeplata się z barwną kolorystyką. Jest ona zupełnie nowym spojrzeniem na materiały o naturalnej teksturze, wprowadzając we wnętrze kolor i fakturę. Wśród najnowszych wzorów, możemy znaleźć propozycje delikatne, jasne i subtelne (Veil, Grand Cave), a także dynamiczne i wyraziste (Stonewave, Onice). Ich zróżnicowanie sprawia, że kolekcja sukcesywnie znajdzie swoje zastosowanie nie tylko w toaletach, łazienkach czy salonach kąpielowych, lecz także w przestrzeni salonu, kuchni bądź jadalni. Uniwersalny charakter najnowszych wzorów dla Monolith pozostawia ogromną swobodę w aranżacji. Płytki te sukcesywnie odnajdą się w loftowej kawalerce, jak i ekskluzywnej jadalni. Uzupełnione stylowym oświetleniem i ceramiką, przeniosą świat wielkiego designu w projektowane wnętrze.
Wszystkich zainteresowanych najnowszymi kolekcjami Grupy Tubądzin, serdecznie zapraszam do zapoznania się z premierowym Lookbokiem 2021, który można pobrać z ich oficjalnej strony (KLIKNIJ TUTAJ).
Jakie trendy pojawiły się na tegorocznych targach w Bolonii?
Zważywszy na ponad pół tysiąca dostępnych do zwiedzenia ekspozycji, niemożliwym byłoby wskazać swojego faworyta, jednak z łatwością można dostrzec dominujące w stylistyce trendy i zapamiętać najciekawsze realizacje. Dzięki możliwości podziwiania aranżacji tworzonych przez projektantów z całego świata, mogę pokusić się o stwierdzenie że pomimo różnic językowych i narodowościowych, projektanci mówią wspólnym językiem designu.
Wielki format
Wiodącym trendem na Cersaie 2021 był zdecydowanie wielki format płytek, często przekraczający nawet długość 200 cm. Monumentalne, kamienne bądź kolorystyczne płaszczyzny zdominowały tegoroczne ekspozycje. Jednakże, nie zabrakło dla nich kontrastów. Jak co roku, niesłabnącą popularnością cieszyły się także niewielkie wzory w formie cegiełek, mozaik i struktur o wręcz unikatowym, rękodzielniczym charakterze.
Kamień
Kamień, kamień i jeszcze raz kamień. W tegorocznej edycji targów pojawiał się on nie tylko w odsłonie naturalnych, surowych wzorów, lecz przede wszystkim w barwnych odcieniach. Często zestawiany z mocnymi akcentami kolorystycznymi tworzył prawdziwe dzieło sztuki lub obraz stworzony przez naturę. Nieustającym uznaniem wciąż cieszyły się marmury typu Calacatta i Carrara, w tradycyjnej jak i nowoczesnej odsłonie. Marmurowy wzór zna już chyba każdy, więc tym razem producenci zaskakiwali kontrastowym kolorem żył, połączeniem ze złotem lub nietypowym formatem płytki. Kolejny sezon na ekspozycjach gościło także lastryko o różnorodnej kolorystyce i uziarnieniu. I tu obowiązywała jedna zasada – im śmielej, tym lepiej. Materiał ten, daje praktycznie nieograniczone możliwości co do koloru i faktury, z czego chętnie korzystają producenci.
Łuki, owalne i zaoblone formy
Kształty obecne były nie tylko w elementach wyposażenia wnętrz w postaci np. eliptycznych luster, zaoblonych paneli tapicerowanych, okrągłych stolików, lecz także w formie łuków i graficznych dekoracji na płytkach i gresie. Ich popularność na tegorocznych targach, świadczy o tym, że trend który parę lat temu subtelnie zaczął wkraczać w świat wnętrzarskich nowości, obecnie przyjął się na dobre. Łuki i zaokrąglenia, które kiedyś były synonimem obciachu, dziś ponownie wkraczają na salony… i do łazienki. A im bardziej miękka i obła forma, tym lepiej.
Lata 70. i 80.
Obecne na targach graficzne i dynamiczne wzory w kontrastowej kolorystyce, bezsprzecznie na myśl przywodziły lata 70. i 80. ubiegłego wieku. Geometryczne kształty powtarzane w rytmicznych kompozycjach nadawały prezentowanym ekspozycjom tchnienia w stylu „retro”. Popularne były również jednolite, wyraziste kolorystycznie płaszczyzny, często zestawione z różnorodnymi tonacjami płytek o wzorze lastryko.
Barwne motywy roślinne, organiczne i orientalne
Jak co roku, zabraknąć nie mogło motywów roślinnych czy organicznych oraz licznych wzorów o orientalnej stylistyce. Pojawiły się one nie tylko w formie marokańskiej koniczyny czy arabeski, lecz także w postaci wyposażenia łazienek o obłych kształtach i organicznej strukturze. W wielu aranżacjach dostrzec można było akcenty w naturalistycznym stylu eko. Popularnością cieszyły się dekory z motywami roślinnymi i zwierzęcymi, na myśli przywodzące wzory typowe dla tapet ściennych, teraz obecne również na płytkach ceramicznych.
Podsumowując…
Tegoroczne Międzynarodowe Targi Płytek Ceramicznych i Wyposażenia Łazienek w Bolonii zdecydowanie charakteryzowała różnorodność. Pomimo że na prezentowanych ekspozycjach nie zabrakło klasycznych kolekcji o ponadczasowym pięknie, swoje miejsce miały także wzory nieco bardziej awangardowe i geometryczne, których źródło inspiracji sięgało stylistyki lat 70. minionego wieku. Pomimo tak sporego zróżnicowania, projektanci znaleźli wspólne środki wyrazu, a zaprojektowane przez nich kolekcje niewątpliwie wyznaczają światowe trendy w designie nie tylko na nadchodzący rok 2022. Dzięki Grupie Tubądzin miałam możliwość osobiście gościć na tegorocznych targach i być częścią jednego z największych wydarzeń branży wnętrzarskiej bieżącego roku. To też możliwość zobaczenia, że polski dizajn ma się świetnie i zamiast podążać za trendami, pokazuje własne, ciekawe kierunki w aranżacji.
Możliwość podziwiania ekspozycji i prezentacji na żywo, jest doświadczeniem niezwykle inspirującym, dającym natchnienie do dalszego projektowania. Niewątpliwie upłynie jeszcze trochę czasu nim trendy oraz produkty które zostały zaprezentowane na tegorocznych targach w Bolonii staną się popularne również w naszym kraju. Być może niektóre z nich nie przyjmą się u nas w ogóle, bądź dopiero za kilka lat, lecz pomimo tego warto być na bieżąco ze światowymi nowościami.