Ubezpieczenie w pracy architekta – konieczność czy zbytek?

Zawód architekta wnętrz wiąże się z wieloma wyborami i decyzjami które podejmowane w zaciszu pracowni projektowej, mają wpływ na realizację danego projektu. Zdarza się, że pewne kwestie techniczne bądź konstrukcyjne, często nawet po konsultacji ze specjalistą danej dziedziny, mogą nie być do końca jednoznaczne, dlatego ich realizacja wiąże się z ryzykiem. Jednocześnie narażeni jesteśmy także na zwyczajne niedopatrzenia podczas pracy nad dużym zakresem materiału. Bardzo często wprowadzając kolejne poprawki do projektu, czy składając zamówienia na wyposażenie, możemy nie dostrzec pewnych uchybień. Tego typu niedociągnięcia, mogą spowodować realizację błędnych założeń projektowych podczas prac budowlanych i wykonawczych.

Całe szczęście, jeśli wykonawca lub inwestor zauważy naszą pomyłkę jeszcze przed realizacją określonych założeń lub złożeniem zamówienia. Gorzej jeśli błędy ujrzą światło dzienne dopiero podczas zaawansowanych prac wykonawczych i definitywnie spowodowane będą naszym niedopatrzeniem na którymś z etapów opracowywania projektu.

Niestety, na podstawie doświadczenia doskonale wiemy, że w wielu przypadkach błąd na budowie wynikający z niepoprawnie przygotowanej dokumentacji technicznej, założeń projektowych bądź zamówionych materiałów oznacza, że jesteśmy zobowiązani do poniesienia odpowiedzialności cywilnej za świadczone przez nas usługi.

Co w takiej sytuacji? Czy za każdym razem odpowiedzialność za zaistniałe błędy ponosi projektant? Czy jesteśmy w stanie uchronić się w jakikolwiek sposób przed sytuacją, w której koszty finansowe danych uchybień bylibyśmy zmuszeni pokryć z własnych środków? Temat ten, w oparciu o konkretne sytuacje z „życia architekta wzięte”, jest jednym z najczęściej poruszanych wątków na grupach dyskusyjnych dla projektantów.

Jak uchronić się przed kosztownymi pomyłkami w projektach?

Pomyłki tego typu, tak naprawdę mogą się zdarzyć nawet najbardziej doświadczonym projektantom. Przy natłoku pracy, goniących deadline’ach i ograniczonym czasie jakim dysponujemy, łatwo jest popełnić błąd. Jak już wspominałam wyżej, najlepiej jeśli zdamy sobie z niego sprawę jeszcze przed postępem konkretnych prac wykonawczych. Jednakże jeśli wyjdzie on na jaw dopiero na etapie realizacji i zostanie wykonany… to czekają nas kłopoty, często także pod kątem finansowym. Najgorszym możliwym scenariuszem jest sytuacja, w której wskutek źle dobranych materiałów lub wyposażenia dochodzi do szkody materialnej bądź uszczerbku na zdrowiu osób korzystających z zaprojektowanego przez nas wnętrza.

W tych okolicznościach, z pomocą przychodzą pakiety ubezpieczeń od odpowiedzialności cywilnej dedykowane projektantom wnętrz. Należy jednak pamiętać, że aby z takiej polisy skorzystać w razie zaistniałej potrzeby, musimy ją wcześniej zawrzeć, a także opłacić na dany okres, czyli identycznie, jak w przypadku innych polis ubezpieczeniowych z których powszechnie korzystamy.

Zobacz również: Wzór kosztorysu prac wykończeniowych oraz nadzorowania realizacji

Na czym polega ubezpieczenie projektanta i w jaki sposób jest zawierane?

Na rynku dostępnych jest kilka różnych rodzajów oraz pakietów ubezpieczeń OC skierowanych do projektantów i architektów. Przystąpić do nich mogą wszystkie osoby projektujące wnętrza, często bez względu na prowadzony rodzaj działalności gospodarczej oraz posiadane wykształcenie. Zazwyczaj polisa podpisywana jest z góry na dany okres i obejmuje wszystkie projekty nad którymi podejmiemy pracę w ciągu jej obowiązywania. Warto wspomnieć, że nawet jeśli nie zdecydujemy się na jej przedłużenie, a w przyszłości, w projektach które opracowaliśmy podczas trwania ubezpieczenia, wyjdą na jaw jakieś uchybienia, to polisa zawodowa nadal będzie nas chronić na określonych warunkach przed poniesieniem kosztów finansowych.

Sformułowania „na określonych warunkach” użyłam nieprzypadkowo, ponieważ nie oznacza to, że w każdym przypadku odszkodowanie będzie w stanie pokryć koszty popełnionych przez nas błędów. Również nie zawsze każdy błąd w projekcie bądź jego wykonawstwie jest z winy projektanta, chociaż niewątpliwie najłatwiej jest obciążyć nim właśnie jego. Profesjonaliści zajmujący się realizacją projektu, tj. stolarze czy ekipa budowlana także ponoszą odpowiedzialność cywilną za prowadzone przez siebie prace.

Zastanawiając się nad wykupieniem tego typu ubezpieczenia, najlepiej jeszcze przed podpisaniem umowy, należy dokładnie zapoznać się z jego treścią i okolicznościami obowiązywania. Dzięki temu, udzielona nam pomoc w przypadku zaistniałego konfliktu z klientem będzie profesjonalna, a my unikniemy rozczarowań względem zainwestowanych w polisę pieniędzy.

Jeśli interesuje Cię temat ubezpieczeń w pracy projektanta lub architekta wnętrz, koniecznie posłuchaj tego nagrania z #Archigadek.

Przed czym chroni podstawowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej zawodowej?

Polisy tego typu obejmują odpowiedzialność cywilną projektantów nią objętych za szkody wyrządzone osobom trzecim, na wskutek wszelkich uchybień w procesie projektowym, mających wpływ również na jego realizację. Będą to np. błędy w dokumentacji technicznej, mailach czy zamówieniach skutkujące szkodami w mieniu, na osobie lub czystymi stratami finansowymi. W przypadku, gdy błąd wychodzi na jaw podczas prac wykonawczych to jego konsekwencją jest konieczność poniesienia kosztów przebudowy i przeprojektowania obiektu. Ubezpieczenie może być pomocne, także w sytuacji pomyłek w składanych zamówieniach na wyposażenie czy materiały. Zakładając, że posiadamy błędnie zamówiony towar, kwota odszkodowania będzie obejmować różnicę konieczną do zamówienia produktu zgodnego z projektem, a ten błędnie dostarczony należy odsprzedać w celu odzyskania środków na pokrycie pozostałej części nowego zakupu. Wykupiona polisa uchroni nas również przed odpowiedzialnością finansową za ewentualne błędy związane z prowadzeniem nadzoru nad pracami wykończeniowymi. Należy jednak pamiętać, że nie jest to ochrona przed błędami popełnionymi przez wykonawcę. Ten zakres ubezpieczenia to inna polisa. 

Należy pamiętać, że ubezpieczeniem nie będą objęte koszty, które inwestor i tak musiałby ponieść. Jeśli w projekcie przewidziany jest dany materiał lub produkt, a projektant zapomniał uwzględnić go w składanym zamówień, to w takiej sytuacji, ani ubezpieczyciel, ani tym bardziej projektant nie jest zobowiązany do pokrycia kosztów przeoczonego wyposażenia. Gdyby uzyskanie takiej rekompensaty finansowej było możliwe, mogłoby łatwo stać się nadużywane na korzyść inwestora.

Ile kosztuje ubezpieczenie dla architektów i projektantów?

W większości dostępnych pakietów, podstawą do opłacanej w skali roku składki, jest roczny obrót finansowy danego projektanta. Wpływ na nią ma także wybrana wysokość sumy gwarancyjnej, czyli  maksymalnej kwoty, do której wypłacenia za powstałą szkodę jest zobowiązany ubezpieczyciel.

Czy warto wykupić ubezpieczenie projektanta?

Pytanie to zadaje sobie prawdopodobnie wielu architektów, nie tylko tych początkujących. Niewątpliwie atutem posiadania takiego ubezpieczenia jest poczucie bezpieczeństwa w razie ewentualnie popełnionych uchybień i ich następstw. Także w sytuacji konfrontacji z naszym klientem z tego powodu, nie będziemy pozostawieni sami sobie. Ubezpieczyciel udzieli nam profesjonalnego wsparcia w rozwiązaniu konfliktu, a co więcej, będzie pośredniczył, także w kwestiach prawnych i rozstrzygnie kto ostatecznie powinien ponieść odpowiedzialność za zaistniałe błędy i szkody.

Posiadanie ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej jest również pewnego rodzaju oznaką profesjonalizmu w kontaktach z naszymi klientami. Może się zdarzyć, że osoba zainteresowana projektem naszego autorstwa uzna nas za bardziej godnych zaufania, jeśli będziemy legitymować się dedykowanym ubezpieczeniem.

Podczas wtorkowych #Archigadek miałam przyjemność wirtualnie spotkać się i porozmawiać z Basią Rożek, przedstawicielką Kancelarii Brokerskiej Rożek Brokers Group. Kancelaria ta, oferuje szereg przystępnych dla projektanta pakietów ubezpieczających jego działalność projektową. W ofercie znajdziemy nie tylko podstawowe ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej zawodowej i wykonawczej, lecz także m.in. ubezpieczenie sprzętu elektronicznego. Wszystkich zainteresowanych, serdecznie zapraszam do zapoznania się z nią pod adresem: ubezpieczenieprojektanta.pl.

Czy posiadacie wykupione ubezpieczenie OC zawodowe bądź zastanawiacie się nad nim? Czy zdarzyło się wam z niego korzystać? Jeśli tak, to w jakiej sytuacji? Czy zaistniały konflikt został rozwiązany polubownie? Koniecznie dajcie znać, czy waszym zdaniem wykupienie tego typu polisy jest opłacalne w branży projektowania wnętrz.


JEŚLI PODOBAŁ CI SIĘ TEN POST, UWAŻASZ ŻE BYŁ PRZYDATNY, ZABAWNY LUB WARTOŚCIOWY – UDOSTĘPNIJ GO SWOIM ZNAJOMYM. NIECH IDZIE W ŚWIAT I ŚCIĄGNIE TU WIĘCEJ FAJNYCH LUDZI. DZIĘKI!

Dołącz do najpopularniejszego newslettera w branży i zaprojektuj swój sukces!

Dołącz do najpopularniejszego newslettera w branży i zaprojektuj swój sukces!

Nazywam się Iza Gemzała i wspieram architektów oraz projektantów wnętrz w rozwoju ich pracowni.

Od 2008 roku projektuję wnętrza. Prowadzę własną pracownię „Prosty Plan” oraz grupę „ArchitektPRO. Zaprojektuj swój sukces” na Facebooku. 

Integruję branżę wnętrzarską, pomagam młodym architektom w początkach działalności, bez ogródek piszę o blaskach i cieniach tego zawodu. Kocham polski dizajn, ludzi z pasją oraz nietypowe i trudne przestrzenie do zaprojektowania. Wierzę, że dzięki wzajemnej motywacji, rozwojowi, stałemu poszukiwaniu i doskonaleniu jesteśmy w stanie tworzyć nie tylko piękne, lecz także funkcjonalne projekty oraz budować nasze biznesy bez niepotrzebnego stresu. Jestem tu po to, aby Ci w tym pomóc :)

Potrzebujesz więcej inspiracji?

Dołącz do odbiorców naszego newslettera! Gwarantujemy solidną dawkę wiedzy oraz zaproszenia na darmowe spotkania online z Izą Gemzałą i ekspertami ArchitektPRO!

.
Kontakt

Masz pytania? Napisz!
    Przydatne linki

    Wspieramy architektów i projektantów wnętrz w rozwoju. Szkolenia prowadzone przez ekspertów branży wnętrzarskiej, merytoryczne eBooki, podcasty i materiały wideo.

    Copyright Architekt PRO | project design SHABLON

    Twoje zakupy
    Brak produktów w koszyku!