Umowa na projekt aranżacji mieszkania.

Jeśli ktoś chciałby mnie poddać wymyślnym torturom powinien odebrać mi słoik czekolady i kazać czytać umowy. Wciąż nie mogę sobie wyobrazić, że ktoś może to studiować, a później praktykować całe życie. Ale na moje szczęście są ludzie, którzy robią to świetnie za mnie. Dzięki takiej właśnie osobie przeprowadzę Was krok po kroku po polu minowym jakim jest umowa na projekt mieszkania lub domu, a od której powinniście zacząć każdy projekt. Arkadiusz Szczudło jest cudowną hybrydą blogera, fotografa i prawnika. I pierwsza osoba, która wytłumaczyła mi o co tak na prawdę chodzi z tym prawem autorskim i co to jest licencja niewyłączna. Arek specjalizuje się w prawie własności intelektualnej i ze stoickim spokojem odpowiada na pytania dotyczące zawiłości umów. Dzięki niemu i Kasi Lenart (dzięki raz jeszcze Kasiu!), która zebrała umowę w całość, dziś mogę zaprezentować Wam wzór, dzięki któremu zaczniecie spać spokojnie.  Zaparzcie herbatę, usiądźcie wygodnie, bo za 10 minut wszystko stanie się jasne.

JAK NAPISAĆ DOBRĄ UMOWĘ

Umowa na projekt tak jak i sam projekt architektoniczny musi składać się z kilku podstawowych elementów. Jeśli uwzględnisz je wszystkie, jest duża szansa, że w równym stopniu będzie chronić Twoje interesy jak i określać zobowiązania drugiej strony. Na pewno nie raz masz pokusę uprościć te zapisy, bo klient wydaje się być bezproblemowy, bo projekt mało skomplikowany albo masz wstręt do papierologii. Ale warto poświęcić tę 45 minut na omówienie jej z klientem i podpisanie, aby zapewnić sobie i jemu spokojny sen i pewność, że jeśli coś pójdzie nie tak, żadna ze stron nie zostanie z niczym. Mówi się, że umowę spisuje się na złe czasy. Myślę jednak, że jej podpisanie skutecznie odstrasza pokusę ich stwarzania.

Oto z jakich części powinna być zbudowana:

§ STRONY UMOWY

W tym paragrafie muszą znaleźć się dane Architekta i Klienta (Klientów). Pamiętaj, aby dodać również kontakt telefoniczny i mailowy, aby w przyszłości łatwo skontaktować się z klientem. To również miejsce, aby wskazać lokalizację inwestycji oraz datę i miejsce podpisania umowy.

umowa na projekt

 § PRZEDMIOT UMOWY

Paragraf ten określa zakres projektu. Postaraj się opisać go jak najdokładniej, ponieważ konflikty dotyczą głównie tego co klient myślał, że zostanie zrobione, a do czego architekt myślał, że się zobowiązał. Określ ilość koncepcji i możliwych zmian. Napisz, których pomieszczeń będzie dotyczył projekt, podaj ich metraż. Ważne jest również to, aby zaznaczyć z jakich projektów będzie składać się część wykonawcza oraz czy będzie dołączony kosztorys lub tzn. lista zakupów. Nawet jeśli uważasz, że opis jest przesadzony, nie pozostawiaj miejsca na wątpliwości i niedomówienia, ponieważ w razie kryzysowej sytuacji to wszystko może zostać wykorzystane przeciwko Tobie. W paragrafie tym jest również mowa o terminie wykonania projektu oraz zabezpieczenie na wypadek przerwania prac projektowych.

 umowa na projekt

§ HONORARIUM

No to porozmawiajmy o pieniądzach 🙂 Drugi z najczęstszych powodów konfliktów na linii architekt-klient. Oprócz kwoty powinien znaleźć się zapis o tym, że jest to (lub inne kwoty wynikające z umowy- np. przez rozszerzenie praw autorskich) kwota netto oraz wskazanie konta bankowego (tylko płatności przelewem dają Ci gwarancję potwierdzenia zapłaty za wykonaną pracę). Pamiętaj również o określeniu dat kolejnych transz (liczbowo lub procentowo).

 umowa na projekt

§ PRAWA I OBOWIĄZKI ARCHITEKTA ORAZ PRAWA I OBOWIĄZKI ZAMAWIAJĄCEGO

W tych paragrafach określa się zobowiązania obu stron względem siebie. Architekt zobowiązuje się do wykonania projektu zgodnie z wiedzą techniczną i normami budowlanymi. Ten zapis powinien dać zamawiającemu poczucie bezpieczeństwa i gwarancję profesjonalnego  wykonania zlecenia i minimalizacji ryzyka niespodziewanych kosztów. Klient zobowiązuje się do osobistej (czyli bez pośredników w postaci teściowej, koleżanki czy Pana Henia) współpracy z architektem.

 umowa na projekt

§ NIEZALEŻNI SPECJALIŚCI

Na pewno nie raz spotkaliście się z sytuacją, kiedy klient zatrudnił podwykonawce, który swoimi genialnymi pomysłami rujnował waszą kilkumiesięczną pracę. A to glazurnik, któremu nie bardzo się chciało kleić mozaikę na wannie, a to stolarz, który zamiast dociąć szafę na wymiar zaproponował wstawienie blendy. Ten paragraf nie wyeliminuje tych sytuacji ale zabezpiecza was przed ewentualnymi konsekwencjami finansowymi tych cudownych wizji.

§ OGRANICZENIE ODPOWIEDZIALNOŚCI ARCHITEKTA

Bardzo ważny paragraf, w którym określicie granice waszej odpowiedzialności finansowej za realizację projektu. Warto poświęcić na te ustalenia miejsce w umowie, aby później uniknąć nerwowych sytuacji, w których klient wymaga od Was odkupienia 150m2 podłogi, bo przestała mu się podobać albo jest stratny z powodu błędów hydraulika. Tu również znajdzie się zapis o nadzorze nad pracami wykonawców pod względem zgodności projektu, a nie odpowiedzialności za ich błędy

§ PRAWA AUTORSKIE ARCHITEKTA

Jeśli do tej pory zastanawialiście się kiedy i w jakim zakresie klient może zmieniać projekt bez konsultacji z Wami, ten paragraf wszystko wyjaśnia. Jak również to na jakich prawach przekazujecie projekt oraz wykorzystywanie i udostępnianie wizualizacji.

 umowa na projekt

§ NADZÓR AUTORSKI

Jeśli nadzór również jest przedmiotem umowy, w tym paragrafie określicie czego konkretnie będzie dotyczył i jaki zakres prac będzie obejmował. To ważne jeśli nie chcecie być wzywani na budowę na każde gaszenie pożarów.

§ TERMINY REALIZACJI UMOWY ORAZ PRZEKAZANIE PROJEKTU

Tu znajdziesz niezwykle ważne informacje na temat przekazywania kolejnych etapów projektu, formy przekazania, potwierdzenia tego faktu przez klienta, a co za tym idzie przelania wynagrodzenia. W tym paragrafie znalazły się również zapisy na temat kar za zwłokę w realizacji swoich zobowiązań każdej ze stron.

§ POLUBOWNE ROZWIĄZANIE UMOWY

Zdarzają się sytuację, w których umowa na projekt musi zostać rozwiązana. Dobrze wspomnieć o takiej możliwości oraz o konsekwencjach tej decyzji.

§ KLAUZULA POUFNOŚCI

W czasach obsesyjnego dbania o ochronę danych osobowych przy jednoczesny uzewnętrznianiu się na Facebooku, ten paragraf ma szczególne znaczenie i nie można o nim zapomnieć w żadnej umowie.

 umowa na projekt

§ POSTANOWIENIA KOŃCOWE

Ze względu na skomplikowaną treść umowy (oraz jej długość) warto potwierdzić na końcu, że obie strony zapoznały się ze wszystkimi zapisami, są one dla nich zrozumiałe i je akceptują. Tak dla bezpieczeństwa. I spokojnego snu.

Wzór umowy był dostępny po zapisie do  Teki Architekta na stronie Prostego Planu. Aktualnie, rozszerzona umowa dostępna jest w sklepie.


JEŚLI PODOBAŁ CI SIĘ TEN POST, UWAŻASZ ŻE BYŁ PRZYDATNY I WARTOŚCIOWY- PODZIEL SIĘ SWOJĄ OPINIĄ W KOMENTARZU I UDOSTĘPNIJ GO SWOIM ZNAJOMYM. NIECH IDZIE W ŚWIAT I ŚCIĄGNIE TU WIĘCEJ FAJNYCH LUDZI- TAKICH JAK TY!

Dołącz do najpopularniejszego newslettera w branży i zaprojektuj swój sukces!

Dołącz do najpopularniejszego newslettera w branży i zaprojektuj swój sukces!

Nazywam się Iza Gemzała i wspieram architektów oraz projektantów wnętrz w rozwoju ich pracowni.

Od 2008 roku projektuję wnętrza. Prowadzę własną pracownię „Prosty Plan” oraz grupę „ArchitektPRO. Zaprojektuj swój sukces” na Facebooku. 

Integruję branżę wnętrzarską, pomagam młodym architektom w początkach działalności, bez ogródek piszę o blaskach i cieniach tego zawodu. Kocham polski dizajn, ludzi z pasją oraz nietypowe i trudne przestrzenie do zaprojektowania. Wierzę, że dzięki wzajemnej motywacji, rozwojowi, stałemu poszukiwaniu i doskonaleniu jesteśmy w stanie tworzyć nie tylko piękne, lecz także funkcjonalne projekty oraz budować nasze biznesy bez niepotrzebnego stresu. Jestem tu po to, aby Ci w tym pomóc :)

Potrzebujesz więcej inspiracji?

Dołącz do odbiorców naszego newslettera! Gwarantujemy solidną dawkę wiedzy oraz zaproszenia na darmowe spotkania online z Izą Gemzałą i ekspertami ArchitektPRO!

.
Kontakt

Masz pytania? Napisz!
    Przydatne linki

    Wspieramy architektów i projektantów wnętrz w rozwoju. Szkolenia prowadzone przez ekspertów branży wnętrzarskiej, merytoryczne eBooki, podcasty i materiały wideo.

    Copyright Architekt PRO | project design SHABLON

    Twoje zakupy
    Brak produktów w koszyku!