66 min

[PODCAST] #007 Talenty Gallupa w pracy projektantki wnętrz.

Czy wrodzone talenty pomagają, czy raczej przeszkadzają w prowadzeniu biznesu? Jak wykorzystać wrodzone umiejętności, rozwijać je i wzmacniać, aby odkryć swoją „super moc” i wyróżnić się na tle konkurencji? Instytut Gallupa od wielu lat daje szansę odkryć swoje talenty i mocne strony, które kierują naszymi decyzjami nie tylko w życiu osobistym, ale przede wszystkim zawodowym. „Dojrzałe” talenty to takie, które nam sprzyjają i z których czerpiemy ogromną moc do kreatywnego tworzenia, analizowania, podejmowania decyzji i wchodzenie w buty klienta. Natura obdarzyła każdego nas unikalnym zestawem talentów, które sprawiają, że jesteśmy świetni w różnych etapach procesu projektowego. Co mówią o nas talenty Gallupa i które warto mieć w swoim TOP5? Zapraszam na rozmowę z Julią Wojnarowską, certyfikowaną trenerką Mocnych Stron Instytutu Gallupa, która na co dzień pozwala odkryć swoją drogę w budowaniu kariery i biznesu.

Zapraszam do wysłuchania i obejrzenia odcinka podcastu “ArchiGadki Rozmowy o wnętrzach”.

 

Nie zapomnij zostawić swojej oceny i komentarza do tego podcastu oraz całego cyklu
Dziękuję za wysłuchanie tego odcinka podcastu z serii ArchiGadki  Rozmowy o wnętrzach 🙂

W TYM ODCINKU PODCASTU MÓWIŁAM O:

strona Julii Wojnarowskiej: https://juliawojnarowska.pl/

Moja pracownia Prosty Plan: https://www.prostyplan.pl

Podcast do czytania:

Cześć. Witam Cię w kolejnym odcinku podcastu ArchiGadki Rozmowy o wnętrzach. Ja nazywam się Iza Gemzała i z zawodu jestem projektantką wnętrz. W dzisiejszym odcinku chciałabym zaprosić Cię do wysłuchania rozmowy  z Julią Wojnarowską, która jest certyfikowaną trenerką mocnych stron Instytutu Gallupa i na co dzień pomaga wybrać właściwy kierunek rozwoju i prowadzenia biznesu. Julię poznałam przy okazji rozwijania własnych talentów Gallupa. Dlatego, że jakiś czas temu wykonałam taki test dla siebie, na swoje potrzeby, żeby lepiej zrozumieć, co mną kieruje w życiu osobistym i zawodowym.  Dlaczego podejmuję takie decyzje, a nie inne i byłam w takim momencie w swoim życiu, w którym stanął przede mną wybór wielu opcji, a ja nie wiedziałam, na którą z nich się zdecydować właśnie w oparciu o te moje takie naturalne predyspozycje i to, czym ja się w życiu kieruje, jakimi wartościami, jakimi talentami i w jakie relacje biznesowe  najchętniej wchodzę.

Moje talenty Gallupa to maksymalistka, zbieranie, bliskość, osiąganie, ukierunkowanie i poważanie.  I wtedy kiedy pierwszy raz zobaczyłam właśnie test talentów Gallupa i te talenty na swojej liście to byłam trochę rozczarowana, bo miałem nadzieję albo miałam wyobrażenie o sobie takie, że będą  na tej liście zupełnie inne talenty, ale praca z Julią pozwoliła mi zrozumieć, dlaczego te talenty na tej liście się znalazły i jak one na co dzień wspierają mnie właśnie w rozwijaniu swojego biznesu, robieniu projektów, rozwijaniu się w kierunku edukatorki dla branży wnętrzarskiej. Tak że już teraz zapraszam Cię na bardzo ciekawą rozmowę z Julią Wojnarowską.

Cześć Julio. Witam Cię w moim podcaście. Bardzo dziękuję, że przyjęłaś zaproszenie do mojego podcastu na temat talentów Gallupa, który dla mnie jest takim tematem bardzo żywym. Ja się tym bardzo mocno pasjonuję i przy Twoim współudziale i z Twoją pomocą udało mi się moje talenty rozwinąć jeszcze bardziej.

Tak że serdeczne dzięki, że dzisiaj znalazłaś czas na to, żeby opowiedzieć moim obserwatorom, odbiorcom, czytelnikom i słuchaczom mojego podcastu o tym, jak wygląda praca w ogóle z talentami Gallupa.

– Cieszę się bardzo, dziękuję za zaproszenie.

Na początek chciałam Cię zapytać, a w zasadzie poprosić o to, żebyś trochę opowiedziała osobom, które do tej pory z talentami Gallupa nie miały dużo do czynienia, może nawet nie słyszały. Bo temat jest taki, mam wrażenie, cały czas rozwijający się jeszcze i dopiero wiele osób odkrywa, że jest coś takiego jak talenty Gallupa. Czym są talenty w ogóle? Czy my się z talentami rodzimy? To jest coś, co mamy po prostu już tak jakby wprogramowane w nasz kod DNA, czy raczej są to umiejętności, które my w trakcie naszego  życia nabywamy i możemy później rozwijać.

– Okej, dziękuję za to pytanie. Więc, talenty Gallupa są tak naprawdę trochę inaczej rozumiane niż my inaczej rozumiemy talent w Polsce. Talent w Polsce często kojarzy się z czymś, w czym jesteśmy jacyś bardzo wybitni lub lepsi od innych ludzi. Natomiast w metodologii Gallupa taką definicją talentu jest to, powtarzający się wzorzec myślenia, odczuwania i zachowania, który znajduje praktyczne zastosowanie. Przekładając to na bardziej prosty język, to są takie nasze naturalne zdolności. Coś takiego, co przychodzi nam w zupełnie naturalny sposób i bardzo często właśnie analizując wyniki raportu z klientami, ich reakcją jest coś takiego właśnie, że, to ja nie wiedziałem, że inni ludzie tak nie mają. Tak bardzo jesteśmy sklejeni z tym, co mamy, że nie widzimy tego w ogóle jako naszą naturalną zdolność i umiejętność. Talenty kształtują się w dzieciństwie. To są też jakieś nasze naturalne predyspozycje. To nie jest też tak, że rodzice w stu procentach mają wpływ na to, jakie będziemy mieli talenty i talenty generalnie przez nasze całe życie się nie zmieniają. Generalnie test powinno się też wykonywać tylko raz. Tak zaleca Instytut Gallupa. Wiadomo, że ludzie powtarzają. Na to też są badania i badania pokazują, że 80% talentów raczej zostaje dalej z nami. Tak że zamieniają się tylko nieliczne i raczej to wygląda tak, że my po prostu rozwijamy te talenty, a nie zdobywamy jakieś nowe. To też jest tak, że jak nie mamy jakiegoś talentu to nie znaczy, że czegoś nie możemy albo czegoś nam brakuje. Po prostu nie da się mieć wszystkich talentów, a te, które mamy są absolutnie wystarczające do tego, żeby osiągnąć w życiu sukces i spełnienie i być we właściwym miejscu i rozwijać te talenty 

i z nich korzystać zawodowo i prywatnie.

Jeśli chodzi o te talenty, w ogóle Gallupa, bo takich różnych badań na temat cech osobowości, czy tego jak w ogóle w życiu postępujemy,  czym się kierujemy, jest całe mnóstwo. Choćby 16 typów osobowości i kolory, nie kolory. Czym talenty Gallupa wyróżniają się na tle właśnie tych innych badań, które pomagają nam lepiej zrozumieć siebie?

– Więc w talentach Gallupa możemy zbadać 34 talenty. Też taką oficjalną nazwą badania jest CliftonStrengths, tylko ono nie bardzo przyjęło się w Polsce. To jest nazwa od Dona Cliftona, który był twórcą tego narzędzia. Popularnie w Polsce mówimy talenty Gallupa. Talenty Gallupa klasyfikują właśnie 34 talenty. Też przypisują je do 4 domen. I możemy te talenty, one pokazują właśnie takie nasze naturalne zdolności. Talenty bardzo często pokazują nam, kiedy już omówimy raport, zrozumiemy jak te talenty działają, pokazują nam, co jest dla nas ważne, czego my szukamy, co nam przychodzi naturalnie. Talenty też się nie zmieniają. Więc one zostają z nami przez całe życie i one mają zastosowanie zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym, więc to nie jest coś takiego, co można odłożyć na półkę i odkleić, tylko to jest bardzo, to jest tak naprawdę opis nas w bardzo dużym stopniu.

Jak w ogóle wykonać taki test? Na czym polega taki test? Jakie są jego takie cechy charakterystyczne?

– Więc ten test polega na odpowiadaniu na pytania, natomiast to odpowiadanie na pytanie jest takie nietypowe, ponieważ mamy dwa stwierdzenia, po dwóch stronach i musimy wybrać, które bardziej. I pytania są bardzo proste, bo one dotyczą życia codziennego, czyli na przykład będą pytania, czy wolisz czytać książki historyczne, czy wolisz czytać książki fantasy na przykład. Więc to są takie przeciwstawne trochę zdania, gdzie musimy wybrać, co bardziej lubimy, co częściej, co byśmy wybrali jako pierwsze. I po odpowiedzeniu na te pytania dostajemy wyniki. W zależności do tego, czy robimy tak zwane TOP 5, to będziemy mieli wynik naszych 5 najmocniejszych talentów, albo możemy robić pełny raport i wtedy będziemy mieli pełny wynik 34 talentów. My na co dzień, najważniejsze jest tak zwane TOP 5, czyli 5 naszych talentów. Natomiast badania też pokazują, że my na co dzień wykorzystujemy 10 naszych talentów, nawet do 12, mówi się w tej chwili, że do 12 talentu.

Czyli te talenty układają się w takiej chronologii od tego, jakie mamy najmocniejsze, po te najsłabsze.

– Tak. Może też Gallup też ucieka od tego nazywania na przykład właśnie naszych słabych stron, raczej to jest coś takiego, co my naturalnie nie wybieramy. To nie znaczy, po prostu to nie jest coś,  po co my naturalnie sięgamy, czyli to co będzie na samym dole, te talenty powiedzmy od 30 do 34, to jest po prostu coś takiego, co jest dla nas najbardziej obce.

I są dobre i złe talenty na tej liście? Czy to jest jakoś klasyfikowane? Że na przykład ktoś ma więcej dobrych talentów albo ktoś ma więcej złych talentów.

– Nie, absolutnie tak nie jest. Wszystkie talenty są dobre. Wszystkie talenty nam służą, mogą nam służyć. Talenty mogą być ewentualnie rozwinięte lub nierozwinięte. Mogą być w swojej ciemnej stronie, czyli każdy talent może nam bardzo dużo dać, ale każdy talent też ma swoje jakieś ciemne strony i jeżeli nieświadomie nim zarządzamy to może nam w jakiś sposób szkodzić. Ale to nie jest tak, że talent sam w sobie jest zły albo dobry. Także tutaj też wiele osób  obawia się wykonać to badanie, bo boi się, co im wyjdzie. Natomiast to jest właśnie tak, że nie może wyjść nic złego. Wszystko są wspaniałe talenty i tam nie ma po prostu takiej opcji, żeby wynik był zły.

A jakie są najczęstsze reakcje osób, które wykonają sobie wynik taki test talentów Gallupa i właśnie widzą przed sobą te 5 albo 10 czy 12 takich wiodących talentów. Jaka jest najczęstsza reakcja na przykład Twoich klientów jak zrobią sobie taki test?

– Reakcje są bardzo różne. Ja zawsze pytam właśnie o odczucia, jak było kiedy klient zobaczył swój wynik.Albo jest taka reakcja, że tak, to jestem w 100% ja, ja to rozumiem, ja się z tym zgadzam, to jest super. Albo są wątpliwości na zasadzie, że nie do końca, nie widzę, żebym miała taki talent, nie widzę, żeby on w ogóle działał w moim życiu. Więc, natomiast bardzo często już po omówieniu wyniku okazuje się, że jeżeli właściwie zrozumiemy, co faktycznie ten talent znaczy, to faktycznie tak jest,że a nie, tak, ja ten talent mam.

Ja Ci powiem, że ja na przykład miałam takie poczucie rozczarowania jak zobaczyłam moje talenty Gallupa, że w ogóle jakaś taka była nawet niezgoda we mnie na to, że mi tak wyszło i miałam nawet przez chwilę taką myśl, czy nie zrobić tego testu raz jeszcze, bo może stwierdziłam, że nie wiem, inaczej odpowiedziałam niż jest faktycznie i coś tam się pokiełbasiło w tych algorytmach i wyszło mi zupełnie inaczej niż wyjść miało. Także ja miałam takie poczucie na początku, właśnie rozczarowania jak zobaczyłam swoje talenty.

– Tak, to jest, to bardzo często też maksymalista się zastanawia, czy ten wynik wyszedł dobry, czy tam te algorytmy było dobrze. Tak, niektórzy się zastanawiają, a może zrobię jeszcze raz, a może, skąd, jak oni mogą to zbadać, nie znają mnie, jak oni mogą to zbadać, jak to może być adekwatne. Natomiast też widzę właśnie, że szczerze mówiąc, miałam raz tylko taką sytuację, że wynik się nie zgadzał i to był w momencie kiedy osoba nie zrozumiała  instrukcji, czyli źle podeszła do tego testu. Natomiast raczej jest tak, że w momencie kiedy osoby się nie zgadzają z tymi wynikami, po omówieniu i zobaczeniu, jak to faktycznie jest, często już przychodzi ten spokój, że tak, są te talenty. Natomiast też mamy czasami coś takiego, że jest jakiś talent, którego nie akceptujemy albo nie lubimy albo chcielibyśmy, żeby był inny, ale to też wszystko właśnie da się zobaczyć,  da się zrozumieć ten talent lepiej  przy takiej pracy z tym raportem. Często ten opór,  ten bunt taki jest w momencie kiedy widzimy tylko wynik, widzimy nazwy talentów i tylko ten krótkie opisy w raporcie.

Tak zaczęłam się teraz zastanawiać, czy to nie jest trochę tak, że jak poznamy te swoje talenty, zaczynamy się dowiadywać, co one właściwie oznaczają i na przykład pracować z Tobą, żeby lepiej poznać siebie i zobaczyć, czym się kierujemy w pracy, w życiu, w domu, w relacjach, czy to nie jest trochę tak, że my zaczynamy swoje zachowania dopasowywać do tego talentu, który nam wyszedł. Znaczy tak sobie trochę wmawiamy, że po prostu tak mamy teraz i tak się będę teraz zachowywać. Tak jakby trochę usprawiedliwiać swoje zachowania.

– Dopasowywać myślę, że nie, ponieważ to jest coś, co przychodzi nam naturalnie, więc najczęściej my się nie zastanawiamy, tylko tak działamy. Natomiast faktycznie może tak być, że niektórzy się usprawiedliwiają, czyli na przykład jeżeli wyszły mi same talenty strategiczne i nie mam żadnej na przykład z domeny działania, wykonywania, to ja się usprawiedliwiam, że dobra, to ja nie będę teraz robić, bo ja mam tylko talenty strategiczne, więc zajmę się koncepcją, myśleniem i tak dalej. W takim dużym uproszczeniu, tak. Natomiast to też nie jest tak, że my czegoś nie możemy robić jeżeli nam któryś talentów brakuje lub coś nam nie wyszło. Tylko że takie talenty jak nam wyszły to w tym jesteśmy wybitnie dobrzy, czyli to będzie nam przychodziło z dużą łatwością. To nie znaczy, że jesteśmy teraz usprawiedliwieni z robienia wszystkich innych rzeczy.

Zaczęłaś mówić o tym, że są talenty z różnych obszarów, z różnych grup. To chyba nie wybrzmiało właśnie, że jakby te talenty dzielą się na kilka kategorii.

– Tak, te talenty, czyli mamy 34 talenty i one są przypisane do 4 domen. Jest domena budowania relacji i to są osoby, które w naturalny sposób świetnie budują relacje, potrafią przebywać, rozmawiać z ludźmi, budować więzi. Ich siłą często są właśnie relacje, to wszystko, co budują w oparciu właśnie o kontakt z ludźmi. Mamy talenty z domeny strategicznego myślenia i to są ludzie, którzy bardzo dużo pracy wykonują w głowie. Oni bardzo często potrzebują czasu na osobności, potrzebują takiego czasu właśnie na myślenie, na wyobrażanie sobie, na taką pracę właśnie umysłową. Następnie 3 domeną jest domena wywierania wpływu. To są takie osoby, którym łatwiej jest mieć wpływ na innych ludzi, na grupę, jest im łatwiej, może się, wyjść przed szereg i odezwać. I mamy domenę działania, wykonywania. To są takie osoby, które chcą, żeby rzeczy się działy, żeby zostały zrobione. Też biorą odpowiedzialność często za różne zadania. Więc to tak po krótce o różnych domenach. I teraz, te talenty są przypisane do różnych domen. Wynik też pokazuje, która domena jest naszą wiodącą.

Właśnie, chciałam zapytać, czy są osoby, które mają taki totalny misz-masz, to znaczy, których osób jest więcej, czy takich które mają totalny misz-masz, na przykład z każdego z tych obszarów mają, w tych wiodących talentach, po równo każdego,  czy raczej tendencja jest taka, że jest więcej osób, które mają jakiś jeden wiodący, na przykład strategiczne talenty w takich TOP 5 albo tam TOP 10?

– W TOP 5 klasycznym układem będzie mix 2 lub 3 domen. Bardzo rzadko zdarza się, że mamy wszystkie 4 domeny w swoim TOP 5. I prawie nigdy, aczkolwiek mi się zdarzyło kilka takich osób, żeby mieć talenty tylko z jednej domeny, czyli wszystkie 5 talentów w TOP 5 z jednej domeny. To się zdarza, ale bardzo, bardzo rzadko. Czyli tak klasycznie najczęściej mamy 2 lub 3 domeny. Czyli, właśnie często ludzie interpretują, patrzą na wynik i zawsze mówią, czego nie mam. Ale to jest zupełnie  normalne, bo większość z nas nie będzie miała którejś domeny w tym TOP 5.

Okej, a czy jest jakaś taka pora albo stan człowieka, w którym najlepiej wykonywać taki test talentów Gallupa? Czy to po prostu, nasz nastrój, nasze podejście, to czy jesteśmy wypoczęci, czy jesteśmy nie wiem w trakcie chorobyalbo po chorobie, może mieć wpływ właśnie na wynik? 

– Tak. Więc, najlepiej byłoby wykonywać w takim stanie neutralnym, czyli na pewno nie w momencie kiedy jesteśmy jakoś bardzo zmęczeni, na pewno nie w momencie kiedy jesteśmy na przykład zdenerwowani, bo możemy jednak trochę inaczej odpowiadać na te pytania. Na test potrzeba tak około 40 minut w skupieniu, w takim totalnym skupieniu, żeby nie było żadnych kurierów, telefonów i tak dalej, więc tu każdy ma jakąś inną porę dnia, w której myśli mu się najlepiej.  Dla niektórych jest to wcześnie rano. Dla innych właśnie po południu. Więc to też najlepiej wybrać taki moment kiedy ja wiem, że ja dobrze przetwarzam informacje.Więc tutaj porę to trzeba dobrać do własnego samopoczucia.

Okej, a czy są jakieś takie talenty, które są charakterystyczne dla większości społeczeństwa? To znaczy, jest duża szansa, że większość osób, które wykonują taki test, będą właśnie taki talent miały wśród swoich wiodących.

– Są, jest klasyfikacja talentów. Są talenty, które pojawiają się znacznie częściej niż inne. One też są nawet czasami podzielone na konkretne, jest taki robiony ranking dla danego kraju na przykład albo dla danego rocznika. Więc są takie zestawienia. Jednym z takich talentów jest na przykład achiever, czyli talent osiąganie. To są osoby nastawione na realizacje zadań, dość często szybko pracują, szybko odkreślają rzeczy z listy, zaczynają dzień z to&do listą, więc ten talent dość często na przykład wychodzi w TOP 5 w Polsce. Zgodność też na przykład.

Tak, zgodność. Tak sobie myślę, rozumiem, że Instytut Gallupa jakby te dane na temat wyników przechowuje, archiwizuje, są właśnie tworzone różnego rodzaju

raporty, a czy to nie jest tak, że ten obraz tego społeczeństwa jest przekłamany, właśnie przez to, że jednak osoby, które mają tendencję do tego, żeby skupiać się bardzo na samorozwoju i dążyć do tego, żeby poznawać siebie lepiej, żeby stawiać sobie jakieś kolejne wyzwania, żeby tam drążyć i tam zagłębiać się w siebie bardziej, chętniej sięgają po tego typu testy i są po prostu użytkownikami takich testów i dostarczają właśnie takie dane niż osoby, dla których ten samorozwój nie jest aż tak istotny i w związku z tym ten obraz społeczeństwa czy różnego rodzaju procenty pokazujące, gdzie tych talentów jest więcej albo w jakich grupach to jest taki obraz niepełny, po prostu, bo nie dotyczy wszystkich tylko tych, którzy podjęli świadomą decyzję o tym, żeby zapłacić i zrobić po prostu taki test.

– To było też moje pytanie, jak sama robiłam certyfikację. Też mnie to interesowało. W Polsce tak jest, bo w Polsce głównie test decydują się robić osoby prywatne, które same sobie  wykupują ten klucz licencyjny, więc to tak naprawdę nie jest taka statystycznie miarodajna próba. Natomiast są też kraje, w których są prowadzone badania zgodnie z jakimiś tam zasadami statystyki  albo są robione na dużo większą skalę,  albo są robione przez firmy i teraz jeżeli robią je firmy to robią je na wszystkich stanowiskach, a nie tylko na wybranych, więc to bardzo tak naprawdę zależy. To są po prostu dane, tak jak mówisz, z osób, które po ten test sięgnęły, ale to nie jest taka  prawidłowa statystyczna próba całego społeczeństwa.

Okej, a czy Ty mogłabyś się pochwalić swoimi talentami Gallupa?

– Tak. Moim talentem numer jeden jest talent poważanie, czyli significance. Talentem numer dwa jest talent indywidualizacja. Talentem numer trzy jest ukierunkowanie, czyli focus. Cztery to relator, czyli bliskość. Pięć dyscyplina, czyli discipline.

Jak te talenty pomagają w Twojej pracy? W tym, czym się aktualnie zajmujesz.  Jeszcze może takie pytanie uzupełniające, co się wydarzyło w Twoim życiu zawodowym, kiedy zrobiłaś test talentów Gallupa.

– Okej, to odpowiem najpierw na pierwsze, potem na drugie. Więc, ja pomagam wybrać właściwy kierunek zawodowy, czyli wybrać kierunek  w swoim biznesie tak właśnie, żeby był spójny z nami i żeby nam dawał radość z tej pracy. I moje talenty, talent poważanie to jest talent, dla którego życie zawodowe jest bardzo ważne. To są osoby, dla których praca jest ważną częścią życia i właśnie też ja nad tym pracuję z moimi klientami. Mój talent focus pomaga mi skoncentrować się na celu, odciąć to co jest niepotrzebne. To jest taki trochę esencjonalista, więc to też właśnie wykorzystuję w pracy z moimi klientami, ponieważ z dostępnych opcji staram się wybrać z nimi to co jest dla nich na tę chwilę najlepsze i też bardzo szybko widzę, kiedy oni zaczynają się rozpraszać, kiedy oni zaczynają zbaczać z tej drogi, mój talent focus od razu jest w stanie to wyłapać, że po prostu zaczęli gdzieś tracić tę energię niepotrzebnie. Talent indywidualizacja to jest talent, który naturalnie, nie mylić z indywidualizmem, bo tutaj też polskie nazwy talentów potrafią być bardzo mylące dla nas w pierwszej chwili. Więc to nie jest równoznaczne z indywidualizmem. Talent indywidualizacja

pomaga mi czytać ludzi, pomaga mi bardzo łatwo zrozumieć, co dla danej jest ważne, jakie ona ma talenty,  w czym ona jest świetna. Bardzo często z klientami rozmawiając przez telefon, zanim oni zrobią test, jestem w stanie wskazać, jakie oni mają talenty. Więc zawsze bawię się w taką zgadywankę z klientami i oni potem przychodzą do mnie z wynikiem.

I to się sprawdza? 

– Tak, najczęściej gdzieś 2-3 z tego TOP 5 jestem w stanie zgadnąć z rozmowy. No i fascynują mnie też ludzie. Tak że dla mnie człowiek jest indywidualną jednostką, unikatową, niepowtarzalną i też właśnie  ta indywidualizacja pomaga mi dlatego dobrać tak bardzo indywidualnie tę ścieżkę dla danej osoby. 

Okej, a co się wydarzyło kiedy odkryłaś te swoje talenty? Gdzie byłaś wtedy zawodowo? Jakie miałaś o sobie zdanie pod kątem właśnie zawodowym? No i, czy zrobienie tego testu, odkrycie właśnie tych talentów, jakoś spowodowało, nie wiem, rewolucję w Twoim życiu zawodowym.

– Tak, natomiast to była bardziej ewolucja niż rewolucja. Czyli ja jak zobaczyłam swój wynik, przyznam się też, że robiłam test dwa razy, bo byłam bardzo niezadowolona ze swojego talentu poważanie.W ogóle moja pierwsza reakcja to było, co to jest w ogóle za talent? Pamiętam to jak dzisiaj. Bardzo długo musiałam się oswajać z tym talentem i on właśnie bardzo mi namieszał w takim sensie, że ja musiałam sobie odpowiedzieć na pytanie, okej, to co dla mnie jest, jakby jaka forma pracy, kiedy ta praca będzie dla mnie faktycznie miała tę olbrzymią wartość.

A co jest nie tak z tym talentem poważanie, że on tak bardzo Ciebie zastopował i była taka w Tobie duża niezgoda dla niego?

– W sensie takim, że ten talent bardzo mocno zmusił mnie do tego, żeby odpowiedzieć sobie na pytanie, co ja chcę robić zawodowo i co jest dla mnie ważne i jak ja chcę, żeby to moje życie zawodowe wyglądało. Więc to był taki moment, kiedy ja już czułam, że tak jest, a zrobienie testu tylko to potwierdziło. Ja bardzo lubiłam swoją poprzednią pracę. To też bym chciała, żeby to wybrzmiało, i byłam tam szczęśliwa, natomiast patrząc długofalowo, na przykład jak się zapytałam siebie, czy ja dalej siebie tam widzę za 10 lat to odpowiedź była nie, więc wiedziałam, że muszę coś zmienić.

A czym się zajmowałaś wcześniej?

– Wcześniej stworzyłam, byłam team leaderem zespołu, który zajmował się organizacją szkoleń dla marynarzy dla całej Europy. Więc to było bardzo ciekawe,bo miałam ten aspekt międzynarodowy. Tam się cały czas coś działo, cały czas było gaszenie pożarów. Było bardzo dużo pracy z ludźmi, z wieloma narodowościami, więc to było bardzo ciekawe. Miałam też fantastyczny zespół, który zbudowałam, z którym pracowałam. Bardzo ciężko mi było ich zostawić. Natomiast gdzieś pociągnęły mnie te talenty, pociągnęła mnie praca jeden na jeden z ludźmi, pociągnął mnie coaching no i gdzieś ta zmiana nastąpiła.Natomiast to była ewolucja. To trwało w sumie chyba około dwóch lat.

Jaką taką ciemną stronę mają Twoje talenty? Powiedziałaś, że one jakby w takim rozwinięciu, czy w takiej dojrzałej formie bardzo wspomagają. To w jaki sposób Ciebie te talenty blokują czy blokowały i jak sobie z tym właśnie poradziłaś?

– Więc ciemną stroną talentu poważanie może być taka wyniosłość, takie skierowanie światła tylko na siebie. Talent poważanie też bardzo często, w takim pierwszym kontakcie wydaje się niedostępny, czyli bardzo często wydaje się być taki zamknięty na ludzi,

budować wokół siebie mur. Talent indywidualizacja moim zdaniem nie ma jakichś

większych ciemnych stron, natomiast to co ja widzę u siebie to jest dość duże przebodźcowanie, bo ja, talent indywidualizacja odbiera bardzo dużo bodźców, tych niewerbalnych też  i ja na przykład dużo bardziej jestem wrażliwa na hałas, na dźwięki, na zapachy i dość sporo z sesji, jak rozmawiam z ludźmi, dość sporo ludzi z tym talentem właśnie ma wyostrzone zmysły. Więc to jest taka dość męcząca strona. Talent focus, jak ukierunkowanie, jak on skoncentruje się na celu to ma klapki na oczach, czyli ja bardzo często, będzie mi ciężko na przykład zauważyć inne okazje po drodze, bo ja już laserowo patrzę tylko w jednym kierunku. Talent dyscyplina to jest talent, który bardzo źle znosi zmiany, czyli wszystkie odchylenia od programu na dany dzień, mogą mnie wyprowadzić z równowagi. To się oczywiście dzieje, dużo mniej mam tego świadomość, ale dla mnie jakieś takie odwoływanie planów na weekend na ostatnią chwilę, czy coś, jest po prostu w jakiś sposób, może być frustrujące dla osób z tym talentem, bo one lubią mieć wszystko  zaplanowane. I talent relator, talent relator to jest talent bliskość. To są takie osoby, które budują długofalowe często relacje. One znowu mogą być zamknięte na poznawanie na przykład większej ilości ludzi.  Talent relator przeważnie wybierze, żeby porozmawiać  z kimś, kogo zna, a nie z kimś nowym. Więc to są takie ciemne strony ogólne tych talentów.

Śmieję się dlatego, znaczy uśmiecham się dlatego, że doskonale to rozumiem, bo mam talent właśnie bliskość na trzecim miejscu, więc też jest to taki dosyć wiodący temat. Bardzo się  z tym utożsamiam, mimo tego że większość osób przez internet albo z pomocą internetu zna mnie właśnie jako taką osobę bardzo otwartą, gadułę i bardzo zawsze wszystkich szokuje kiedy mówię,że ja jestem tak naprawdę introwertyczką. Że ja po takich spotkaniach z dużą ilością osób albo nawet po nagrywaniu podcastu, które wymaga ode mnie takiego większego skupienia, to potem muszę mieć taki chill, taki moment zatrzymania kiedy ja się tak wyciszę i zdecydowanie wolę spotkania w bardzo kameralnym gronie z jedną, dwoma, trzema osobami niż na przykład pójście na wielką, dużą imprezę, jakąś tam galę czy do klubu na przykład. Tak że bardzo się z tym utożsamiam, bo ten mój talent też mnie bardziej wzywa w kierunku takich bliższych relacji niż większej ilości rozproszonych znajomości po prostu.

– Tak, dokładnie, tak ten talent działa i też często ludzie z talentem relator, tak z ciekawości ich pytam właśnie ile trwają te ich najdłuższe przyjaźnie, relacje, bardzo często to są znajomości, czasami nawet od przedszkola, ale bardzo często i z podstawówki i z liceum, które gdzieś tam oni budują całe życie tak naprawdę.

Okej, zanim zapytam Cię o talenty, które wspierają pracę w zawodzie projektanta i projektantki wnętrz, to jeszcze chciałabym, żebyś opowiedziała o tym, jak wygląda praca z talentami i na talentach. Ja ten proces przeszłam razem z Tobą i czuję dzisiaj już dużą zmianę w postrzeganiu jakby swoich celów biznesowych i tego, w jakim kierunku dalej rozwijać się biznesowo. Bardzo mi to pomogło też zrozumieć swoje zachowanie w życiu prywatnym i rzeczy, którymi się kieruje, jakieś takie motywatory, którymi się kieruje w życiu. Ale chciałabym, żebyś opowiedziała, jak wygląda taki trening z tymi talentami, jak Ty przechodzisz to wraz ze swoimi klientami? 

– Więc ja pracuję na talentach w ramach większego procesu,

czyli najczęściej pracuję z klientami właśnie przez 2-3 miesiące nad właśnie wyborem tego kierunku zawodowego czy biznesowego. I w pierwszej kolejności oczywiście omawiamy te talenty, czyli omawiamy bardzo szczegółowo dla danej osoby ten wynik, ponieważ ten wynik, który dostajemy w raporcie jest dobry, ale no nie jest wystarczający, trzeba go jeszcze omówić. Potem z klientami robię szereg ćwiczeń, no właśnie czego te talenty szukają  zawodowo, w jaki sposób ja najlepiej odpoczywam, który talent jest nierozwinięty, który talent jest w ciemnej stronie, czyli na przykład, co mi w tej chwili szkodzi. Czyli, pracując z talentami, można pracować z nimi swobodnie po prostu przez kilka tygodni i dzięki temu, tak jak mówiłaś, dowiadujemy się w jaki sposób działamy, możemy też ustalić co jest  taką naszą przewagą biznesową albo na czym ja chcę oprzeć mój biznes, na czym ja mogę, w jakiej kwestii mogę na sobie polegać, co jest dla mnie takiego naturalnego, super i po prostu mogę to wykorzystać. Bardzo też często dokopujemy się do tego, okej, to czego nie mam, gdzie ja potrzebuję pomocy i w jakiej formie tę pomoc na przykład potrzebuję. Czy to będzie mentor, czy ja muszę coś wydelegować, czy ja potrzebuję kogoś zatrudnić. I też bardzo często patrzę z klientami, w jaki sposób oni się najlepiej uczą. Bo my też, mając różne talenty, różnie przyswajamy wiedzę, różnie się rozwijamy i też staram się znaleźć taką  najbardziej optymalną ścieżkę dla danej osoby, żeby ten rozwój, który jest konieczny, był też przyjemny albo przynajmniej, żeby to było w takiej najbardziej optymalnej formie dla danej osoby.

Tu mi się od razu pojawia mój talent, który mam z kolei na drugim miejscu, czyli zbieranie i ja jestem tym typem osoby, która generalnie kumuluje, ja to mówię, ćpa wiedzę po prostu. Ja uwielbiam się uczyć nowych rzeczy. Jak mnie coś zainteresuje, czytam na przykład książkę, pojawi się jakiś termin, którego nie znam, od razu sobie wyszukuję w internecie  i jak to wydaje mi się ciekawe to potem zostawiam książkę na bok i zaczynam zgłębiać właśnie ten temat. Dlatego też jestem świetnym klientem wszystkich osób, które produkują i robią kursy online, dlatego że ja po prostu kursy kupuję hurtowo wręcz, na temat który mnie interesuje to mam mnóstwo kursów. Uwielbiam je przechodzić, uwielbiam przechodzić taką transformację, zbierać, mam cały stosik książek, które czekają na moment kiedy będę miała czas je w końcu przeczytać. Więc wszelkiego rodzaju e-booki, książki, kursy online, seminaria, wykłady to są po prostu, mój konik totalnie, uwielbiam. To mój talent właśnie zbieranie. 

– Tak, ale talent zbieranie właśnie w Polsce często mylony jest ze zbieractwem, natomiast jak obserwuję na sesjach to większość klientów właśnie przede wszystkim zbiera wiedzę i też oprócz tego, że ją zbiera to w swojej rozwiniętej formie potrafi właśnie ją zastosować  i sprawić, żeby dla kogoś innego ona miała sens.  Więc to zbieranie właśnie w Polsce nie jest zbieraniem rzeczy i posiadaniem zagraconego strychu, tylko właśnie bardzo często zbieraniem wiedzy i bardzo często to są osoby, które są ekspertami w swojej dziedzinie, ponieważ jak ich coś zainteresuje to oni się tam dokopią do wszystkich możliwych źródeł.

Tak, to już się można doktoryzować prawie z tych różnych umiejętności. Ja to czasem nazywam wiedza  bezużyteczna, bo ja na przykład mam coś takiego, miałam taki okres w swoim życiu, że mnie bardzo zafascynowały tablice rejestracyjne i skąd w ogóle, jak to jest, że na przykład są różne cyfry, różne właśnie litery na tych tablicach rejestracyjnych i to jest  moja wiedza bezużyteczna, że ja znam praktycznie wszystkie tablice rejestracyjne w Polsce, z jakiego miasta pochodzą, nawet jeśli nie mam pojęcia, że takie miasto kiedykolwiek istniało i nie byłam w nim, nigdy nie  odwiedziłam to wiem, że to jest rejestracja właśnie  z tego miasta. Więc ja mam taką wiedzę na przykład. Mam bardzo dużo takiej wiedzy bezużytecznej. Chociaż cały czas łudzę się, że kiedyś mi się to przyda w jakimś teleturnieju i za milion złotych będę miała właśnie na przykład pytanie, z jakiego miasta jest rejestracja NOL? To wtedy będę wiedziała. Więc to zbieranie u mnie się właśnie w ten sposób objawia, ale w trakcie naszego treningu i w czasie  tych właśnie konsultacji z Tobą nauczyłam się, jak tę wiedzę nie tylko zbierać, ale też archiwizować, katalogować, bo tej wiedzy po prostu mam bardzo dużo i ona jest przechowywana w różnych częściach mojego mózgu, ale też w różnych miejscach fizycznie, w sensie mam część na dysku, część w notesie, część gdzieś tam na telefonie, więc jak sobie ją archiwizować i później jak ją wykorzystywać, żeby ona nie została właśnie w tej kategorii wiedzy bezużytecznej.

– Tak, bo to właśnie w swojej takiej ciemnej stronie talent zbieranie może się zakopać,  czyli może dla przykładu, nie mówię teraz o Tobie, tylko jeżeli na przykład ktoś ma napisać artykuł naukowy, może go nie skończyć w terminie,  dlatego że tak bardzo pochłonie go szukanie źródeł, czytanie kolejnych artykułów, książek i tak dalej, że po prostu nigdy nie wyjdzie z tego momentu zbierania, nie, zbierania wiedzy po to, żeby coś z tego powstało. Dlatego tutaj jest takie duże zagrożenie właśnie jeżeli chodzi o talent zbierania z tym właśnie, że tak przyjemny dla talentu zbierania jest ten moment szukania, że on może nie przejść dalej, do następnego etapu. 

Tak, to prawda. Chciałam Cię jeszcze zapytać, w jakich momentach życia albo kariery zawodowej zgłaszają się najczęściej do Ciebie Twoi klienci? W którym momencie najlepiej jest skorzystać właśnie z takiej pomocy odkrywania  i pogłębiania swoich talentów. 

– To jest bardzo charakterystyczny moment. To jest moment często takiej ściany zawodowej, takiego poczucia, że przestałam się rozwijać, takiego poczucia, że nie wiem co dalej albo mam zbyt dużo do wyboru i każda opcja jest fajna, w każdej opcji coś tracę i teraz, co ja mam zrobić, żeby dobrze wybrać i to jest moim zdaniem taki najlepszy moment, bo wtedy też motywacja jest największa. Wtedy też to zrobienie tych talentów najbardziej otwiera oczy i można bardzo szybko przełożyć po prostu te talenty na konkretne wyniki, na konkretne działania w życiu. Oczywiście każdy moment jest moim zdaniem dosyć dobry do poznania siebie, swoich talentów, natomiast to jest taki moment, w którym najczęściej ludzie się decydują, żeby właśnie te swoje talenty poznać i żeby one realnie pomogły im w życiu, w wyborze kierunku.

Czyli trochę tak jak u lekarza jak zaczyna boleć. To dopiero wtedy ludzie się zgłaszają z prośbą o pomoc. I co jest najczęściej takim wynikiem takiego treningu, właśnie przejścia tego całego cyklu konsultacji? Z czym taka osoba wychodzi? Co jest dla niej korzyścią? Jaki jest wynik po prostu Waszej pracy? 

– Wyników jest bardzo dużo. Taki największy wymierny to jest wybranie tego kierunku, czyli albo z tych wielu opcji, które mam, wybieram tę, którą chcę, która wiem, że to jest to, bo to też jest tak, że często klienci kręcą się w kółko,  każda z tych opcji jest jakoś tam w miarę dobra,  ale nie mają tej odwagi, żeby tak full speed ahead wybrać jakiś kierunek i po prostu już nie zastanawiać się na kolejnym każdym skrzyżowaniu, czy tam nie trzeba było skręcić wcześniej. Więc to jest ta taka pewność na zasadzie, tak, to ja, teraz to wybieram. Czyli właśnie najczęściej klienci wiedzą, okej, takie mam talenty, tego szukam, tego potrzebuję, w tym kierunku chcę iść, w tym kierunku chcę się rozwijać. Natomiast bardzo często też klienci uczą się decydować, czyli poznają też taki, najczęściej spisują swoją własną

definicję sukcesu, spisują swoje parametry szczęścia, spisują też taką wizję tak naprawdę już nie jakąś taką rozmytą, tylko bardziej konkretną. I w tym momencie jest im dużo, dużo łatwiej. Oni też wychodzą z takiego procesu dużo bardziej samodzielni z wieloma narzędziami na przyszłość. Właśnie w kwestii podejmowania trudnych decyzji, też bardzo rośnie pewność siebie, bardzo rośnie pewność  siebie jako kandydata na rynku. Bo ja uczę też moich klientów, jak oni mają opowiadać, o tych swoich talentach w kontekście właśnie tego, co potrafią, co oni robią super, za co można im zapłacić. Więc też dużo łatwiej jest im odpowiedzieć na pytania, co robisz dobrze, w czym jesteś dobra, co jest, oni też wiedzą, co jest ich wyróżnikiem w jakiś sposób.

Okej, a czy masz takie historie osób, które po zakończeniu takiego treningu o 180 stopni w ogóle zmieniły swoją ścieżkę kariery?

– Wiesz co, to różnie bywa. W sensie, tak, często osoby się przebranżawiają, czyli stwierdzają, że ta branża, w której są, jest nie dla nich i tak się oczywiście bardzo często zdarza. Czasami się przeprowadzają do innego miasta albo do innego państwa, bo stwierdzają, okej, ja tak naprawdę o czym innym marzyłem/marzyłam. Czasami decydują się założyć własny biznes, ale bardzo często chodzi w ogóle o takie doprecyzowanie, niektórzy są we właściwej branży, ale w niewłaściwym miejscu. Czasami nawet zmiana działu we własnej firmie albo roli albo już jakby bardzo dużo daje. Natomiast to takie doprecyzowanie to też jest bardzo ważne, czyli na przykład jestem już w tym marketingu. Okej, ale co ja konkretnie chcę w tym marketingu robić.  Ja chce być w jakiejś dużej agencji, nie wiem, reklamowej, czy chcę pracować w social mediach, czy ja chcę być freelancerem. Więc to też takie często musimy bardzo mocno doprecyzować. Okej to jestem w tej branży, ale co w tej branży, nie. Też właśnie wybrać swoją niszę, czy formę pracy, nie. Tu mówimy cały czas o tym, że talenty pomagają poznać nas samych, a to też jest świetne narzędzie do tego, żeby poznać członków naszego zespołu, pracowników, współpracowników. Tak. I jak tutaj właśnie podchodzisz do tematu, gdzie powiedzmy szef motywuje cały zespół do tego, żeby zrobić taki test talentów Gallupa i dopiero na podstawie tych testów, tego testu, tych talentów przydzielać właśnie zadania. Moim zdaniem to jest super rozwiązanie. Jeżeli też jest taki szef, który świadomie to wykorzystuje. Potrafi też dobrze zrozumieć jakby interpretacje tego raportu no to jest rewelacyjna sprawa. To też, to się realnie przekłada na wyniki firmy, ponieważ jeżeli pracownicy robią, to w czym są najlepsi. To co lubią, z automatu robią to lepiej. Z automatu oszczędzają więcej pieniędzy dla firmy, z automatu lepiej sprzedają, z automatu po prostu wychodzi im to lepiej. Firma oczywiście to też się po prostu przekłada realnie. Przepraszam. Na finanse dla firmy, także bardzo często jest tak, że właśnie i to też jest super, że robi to osoba zewnętrzna. No, bo nie da się w takiej relacji przełożony pracownik odbyć takiej szczerej rozmowy. Na zasadzie co Ci pasuje, co Ci nie pasuje, co byś chciał. Więc tutaj to bardzo często przynosi rewelacyjne rezultaty.  Też często widać, że okej to nam na przykład kogoś brakuje albo możemy robić coś więcej, bo ta osoba by chciała to wziąć i chciałaby pójść w tym kierunku, nie. Więc to bardzo często nie polega na tym, że ludzie są jakoś na przykład przeładowani robotą, tylko robią nie to co lubią albo  nie to co najlepiej potrafią. Okej, wracając teraz do talentów jako pracodawca albo w zasadzie jednoosobowej działalności gospodarczej. Tak. Bo większość jest jednak takich firm w mojej branży. Zgadza się. W architekturze wnętrz, gdzie są to po prostu jedna osoba, która tak naprawdę musi być orkiestrą. Tak. I samograjem, musi łączyć wiele kompetencji. Które talenty są szczególnie, nie chce mówić wartościowe, ale pożądane, czy takie wspomagające po prostu rozwój pracowni projektowej.

– Teraz wrócę do tamtej odpowiedzi, że nie ma dobrych i złych talentów, czyli warto jest poznać to w czym jestem najlepszy/najlepsza i popatrzeć na to pod kątem prowadzenia biznesu, pod kątem obsługi klienta i pod kątem na przykład stricte projektowania. Czyli podam, najlepiej podam przykłady. Będzie najłatwiej to zrozumieć.  Czyli jeżeli mamy talent analityk to będą osoby, które świetnie operują liczbami, faktami, które,  czyli na przykład to będą osoby, które świetnie zrobią budżet, które świetnie wszystko wyliczą. Wszystko świetnie, one na przykład,  nie będzie tam żadnej pomyłki, bo czegoś tam, coś nie zostało doliczone. Więc to są takie osoby,  które to będzie ich olbrzymią przewagą. Oni na przykład będą wiedzieli, ile danego, nie wiem, materiału zamówić, tak. Będą potrafili świetnie skalkulować budżet. Osoby z empatią, będą na przykład świetnie w stanie sobie wyobrazić jak ta osoba  będzie się w tym pomieszczeniu czuła. Jak ta faktura kafelek, czy ten kolor ścian, czy ten kolor lamp będzie wpływał na tę osobę. Będą też na przykład w stanie świetnie zrozumieć, okej, to jakby jaka ma być funkcjonalność tego pomieszczenia. To są też takie osoby, które bardzo łatwo budują zaufanie z innymi. Więc tutaj też w jakiś sposób mają tego 

klienta kupionego, dużo łatwiej niż inni. Talent strateg, będzie mu dużo łatwiej zaplanować  działania w firmie, czy w procesie realizacji na przykład zamawiania. To są takie osoby,  które widzą wiele rzeczy naprzód. One są w stanie wyobrazić sobie konsekwencje swoich dzisiejszych wyborów. One też dużo rzeczy widzą w głowie zanim one się zmaterializują i powstaną. Będzie na przykład talent odkrywczość i wizjoner. To są talenty, które lubią nowości, które lubią bardzo kreatywne, to są najbardziej kreatywne talenty. To są talenty, które na przykład będą na czasie ze wszystkimi nowinkami na rynku. Więc to jest też trochę tak, że trzeba sobie  odpowiedzieć, okej, to co jest tym moim wyróżnikiem, na czym ja mogę oprzeć  mój biznes i teraz znowu, co na przykład w jakim obszarze ja muszę nawiązać współpracę albo coś wydelegować albo mieć nie wiem jakieś zewnętrzne biuro, czy jakiegoś kogoś komu coś pozlecam.No, bo to jest coś, czego ja na przykład nie lubię robić i mi za bardzo nie wychodzi.

Czyli poznając te talenty Gallupa widzę, gdzie  są moje obszary, którymi ja w ogóle nie powinnam się zajmować, bo nigdy  nie osiągnę tego na przykład rezultatu, co specjalista, który te talenty ma na przykład wysoko i to jest dla mnie jasny kierunkowskaz, w których obszarach ja potrzebuje pomocy. 

– Tak, tak, ale jednocześnie też wiem, na czym ten mój biznes mogę oprzeć. Na czym mam zaufanie do siebie. Gdzie, gdzie ja robię coś naprawdę dobrze. 

Czy może w takim razie wydarzyć się taka sytuacja, że osoba, która ma bardzo wysoko relacyjne talenty. Powiedzmy tą empatię, bliskość i tak dalej może zdać sobie sprawę, że nigdy nie będzie  na przykład mogła osiągnąć takiego wyniku bardzo zaawansowanego w robieniu  dokumentacji technicznej. Za to będzie na przykład świetna w bliskich rozmowach z klientami i to będzie jej wyróżnikiem. 

– Tak, czyli może być właśnie tak. Tam oczywiście zależy od stałego układu wyniku.  Natomiast może być tak, że właśnie ktoś, kto ma talenty relacyjne będzie miał niesamowite kontakty z klientami, długofalowe, takie właśnie, że jest polecany, że okej kupili tam kolejny dom, czy mieszkanie, czy dziecku urządza mieszkanie to okej to ja jestem z tą rodziną całą w ogóle długo. Ale może być tak właśnie, że okej jak teraz przechodzimy do danych, do liczb, do jakiś kalkulacji no to tutaj na przykład ani mi to nie sprawia przyjemności. To nie znaczy, że nie mogę tego zrobić, jeżeli to jest jakimś tam procentem  mojej pracy to jakby jak najbardziej można przez to przebrnąć, ale to znowu bezsensem byłoby zatrudnienie się do działu na przykład w firmie, która zajmuje się tylko tym, bo ta osoba byłaby po prostu nieszczęśliwa.

Czyli znając te swoje talenty ja jestem w stanie rozwijać swoje braki? To znaczy nie skupiać się na rozwijaniu tego, co jest we mnie mocne, ale raczej próbować znaleźć na przykład szkolenia, jakieś kursy, które mogłyby podnieść moje kompetencje w tych obszarach, w których no te moje talenty gdzieś tam są dużo, dużo niżej.

– Tu jest kilka strategii. Jedna jest taka,  że jeżeli coś, czego nie mamy bardzo, bardzo nam szkodzi i jakby faktycznie obniża to jakość naszego życia, czy to jak funkcjonuje mój biznes. To jak najbardziej warto się temu przyjrzeć i spróbować to w jakimś stopniu okiełznać, podciągnąć się. Natomiast tu trzeba pamiętać,  że ilość włożonej pracy w tym przypadku będzie znacznie większa niż dla osób, które ten talent mają.  Druga rzecz jest taka, że właśnie można spróbować to ułożyć tak, żeby się tym nie zajmować  albo zajmować tym jak najmniej. Trzecia rzecz jest taka, że tak jak mówiłam nikt z nas nie ma 34 talentach,  talentów w swoim TOP 5, więc my bardzo często swoimi innymi talentami załatwiamy rzeczy, których nie mamy, czyli my jesteśmy w stanie spokojnie funkcjonować i z ludźmi i w prowadzeniu biznesu  i tak dalej. Z tymi talentami, które mamy. Więc to jest trochę tak, że jak na przykład zatrzymuje nas policjant i mamy zapłacić mandat to tutaj w zależności od tego, kto jaki ma talent może z tej sytuacji jakoś wybrnąć, ktoś kto będzie miał czar, ma dużą łatwość w nawiązywaniu znajomości, opowiadania, więc może, czy tam komunikatywność na przykład. Czyli znowu też ma dużą umiejętność mówienia. Przekonywania. Tak, przekonywania. To na przykład będą one w jakiś sposób.  Wymyślą na przykład jakąś historyjkę, czy coś i wybrną jakoś z tej sytuacji. Ktoś inny z kolei może mieć talent odpowiedzialność i powiedzieć, okej, tak. Faktycznie, nie wiem złamałem tam przepisy,  przyznaje się, tak dalej. Też może uniknąć tej kary, więc tutaj też jest tak, że w danej sytuacji  my zachowamy się różnie, na wiele sposobów, ale musimy osiągnąć ten sam efekt. 

To jest takie trochę przerażające, bo potem jak już znasz te swoje talenty i rozumiesz,  że każdy z nich jakieś ma i tak jak przeczytałam o wszystkich talentach. Tak, wszystko,  więc żeby się dowiedzieć to jest tak trochę, że właśnie patrzę na taką osobę i próbuję trochę  bawić się też w taką zgadywankę. Chociaż nie mam pewności jak bardzo jestem skuteczna albo nieskuteczna, żeby zobaczyć właśnie, czy ktoś ma taki talent jak mi się wydaje. Z jego zachowania na przykład. I to takie rodzi moje pytania od razu, na ile my jesteśmy w stanie te nasze talenty oszukiwać, to znaczy na ile osoba, która ma na przykład nisko czar jest w stanie zachowywać się, tak jak osoba z talentem, gdzie ten czar jest bardzo wysoko. 

– Jeżeli, jakby tak  popatrzeć na raport, gdyby ten czar był bardzo nisko. Zależy, co by było u góry. Nie, to jakby za mało danych mi dałaś.

Okej, dobra. Zostawmy to.

– Generalnie można, generalnie oczywiście  manipulowanie jest możliwe. Każdym talentem można w jakiś sposób manipulować, czyli na przykład osoby, które mają zgodność generalnie dążą do tego, żeby nie było konfliktów i bardzo często jakby dążą do harmonii w grupie i tak dalej, ale osoby z talentem zgodność też potrafią manipulować, bo oni na przykład potrafią tak ludziom mówić różne rzeczy, żeby nie powstawały konflikty. Żeby zawsze było okej. Albo potrafią zamiatać  coś pod dywan, nie. Więc to jest tak, że każdy talent może trochę manipulować.  Natomiast myślę, że ciężko gdzieś być zupełnie kimś innym, kimś innym. 

Więc generalnie zostajemy przy tym, że odkrywamy nasze talenty.Patrzymy co tam jest w TOP 10/12, tak. Bo te talenty są najbardziej wiodące. Tak. Rozwijamy je w taki sposób, żeby one wspierały  nasz biznes. Możemy zobaczyć, co tam mamy na końcu. Tak. Gdzie ewentualnie, jeśli nam brakuje  na przykład właśnie tego talentu I ja bym chciała na przykład mieć więcej, nie wiem, analityka, tak. To mogę jakiś duży wysiłek zrobić, tak. Tak. Czyli jakby wnieść do tego, żeby ten mój talent analityczny bardziej, bardziej rozwijać. Albo stwierdzić, że okej trudno. No nie mogę być już od wszystkiego w związku z tym zatrudniam osobę, czy deleguje zadania,  które wymagają tego analitycznego umysłu, komuś kto z tą analizą radzi sobie po prostu lepiej. 

– Tak, tak, zdecydowanie. 

Okej, a czy talenty w takim razie pomagają odkryć niszę w biznesie. Czy one mogą być odpowiedzią na taką właśnie powiedzmy kryzysową sytuację, jak mamy aktualnie na rynku tam budowlanym mniejszą ilość zleceń. Czy odkrywając nasze talenty ja również jestem w stanie odkryć niszę, w której będę specjalistką i w ogóle nie będzie żadnej innej konkurencji poza mną. 

– Myślę, że takie sytuacje, w której nie ma innej konkurencji to są bardzo rzadkie.

 To może monopole jakieś, ale na pewno te talenty mogą w tym bardzo pomóc.  Czyli talenty mogą pomóc doprecyzować też razem z moimi zainteresowaniami, wartościami, z tym co ja, bo jakby talenty to jest często jeden komponent. Można na to patrzeć szerzej. Możemy znaleźć takie, takie właśnie, tę naszą powiedzmy, ja bym to bardziej nazywała, nazwała specjalizacją,  a nie niszą. Podam tutaj przykłady, czyli talent, osoby z takim na przykład talentami jak zgodność, czy współzależność to są często talenty, którym zależy na harmonii, którym zależy na relacjach międzyludzkich, którym w ogóle też tak zależy bardzo często na przykład na środowisku. Więc to mogą być na przykład osoby, które specjalizują się w ekologii, w tym żeby na przykład coś było naturalne, żeby nie wiem, nie tworzyło jakiś szkód dla środowiska albo właśnie. Więc to może być coś takiego, co dla tych osób będzie  ważne i co naturalnie też im przychodzi i z czym one mogą szukać tej specjalizacji. 

I mogą specjalizować się w takich projektach. Tak. I to może być ich wyróżnikiem na rynku albo tak jakby na kierunkowaniem, jakich klientów powinni szukać. Tak. Albo do jakich instytucji się na przykład zgłosić, żeby zaproponować swoje usługi. 

– Tak, dokładnie. Czy może właśnie będą to rodziny, nie. A nie na przykład, nie wiem, deweloperzy, czy jacyś biznesmeni, czy. Flipy. Tak, czy flipy. Może być tak, są takie talenty jak odkrywczość, jak wizjoner to są talenty bardzo innowacyjne, oni bardzo często interesują się właśnie nowinkami, są bardzo nieszablonowi. Często nie robią dwa razy tej samej rzeczy, czyli mogą się zająć nie wiem, jakimś, jak kiedyś usłyszałam, o smart home, to sobie ileś tam lat temu. To sobie myślę nie, to jest jakiś w ogóle absurd. A teraz już większość rzeczy można włączyć z telefonu. Więc to mogą być takie osoby, które właśnie specjalizują się w tym, że stosują absolutnie najnowsze, innowacyjne, nieszablonowe rozwiązania.

Czy to są osoby,  które są prekursorami na rynku i na przykład właśnie one mogą wyznaczać jakieś trendy, bo tak odważnie, z taką odwagą sięgają po niestandardowe rozwiązania. 

– Bardzo często tak jest, tak. Bo oni bardzo często łamią schematy. 

Oni nie zrobią czegoś tak jak inni, nie. Albo używają przedmiotów użytku codziennego,

 z zupełnie jakby zastosowaniach, totalnie jakichś abstrakcyjnych.  Mogą być, to może być też tak, że na przykład osoby, które mają wysoko elastyczność aktywatora. To mogą być osoby, które są bardzo szybkie. Czyli na przykład coś, czego inni nie zrobią  takim terminie. Oni to dopną, nie. Bo, bo oni wiedzą jak na przykład użyć jakichś innych materiałów, które są dostępne od ręki. Bo oni po prostu wiedzą gdzie zadzwonić i oni mają taką siłę na przykład przebicia,że po prostu przepchną to szybciej. 

Czyli to są takie osoby, które kolokwialnie ogarniają.

– No tak, albo po prostu też sprawiają, że to wszystko się zadzieje i oni po prostu wiedzą jak to wszystko. To oczywiście można też zrobić innymi talentami, ale bardzo często elastyczność,talent bardzo dobrze sobie radzi w takiej bardzo zmiennej sytuacji. Kiedy się wszystko wysypuje, oni tak tam wszystko złożą do kupy. Albo znajdą rozwiązanie, żeby się szybko przełączyć, tak. 

Między jednym projektem, a drugim na przykład, tak. 

– Są też takie talenty, które wolą rutynę, które wolą długoterminowe działanie, czyli na przykład dla nich będą lepsze na przykład stałe współprace, w miarę powtarzalne. Jakieś poczucie bezpieczeństwa, czy tego, że ja wiem, jak mój tydzień wygląda, nie. Innych z kolei 

może to strasznie nudzić, czyli oni woleliby takie, taki typowy freelancing. Gdzie raz robią to, raz tamto. 

Czyli to są osoby, które na przykład lepiej sprawdzają się w pracy na etacie. Kiedy właśnie ten taki harmonogram dnia jest w miarę stały i nie trzeba się tam martwić o to, żeby pozyskiwać klientów, czy mając taki talent to jest dla mnie sygnał, że ja raczej nie powinnam prowadzić własnej firmy, bo nie będzie to mi sprzyjało. 

– Nie, to niekoniecznie, to nie musi tego, to nie jest równoznaczne. Natomiast raczej tak, że powiedzmy prowadząc własną firmę będzie ta osoba lepiej się czuła jeżeli ona sobie wyznaczy, że w poniedziałki na przykład spotyka się z klientami, we wtorki, nie wiem, stricte projektuje. Czyli gdzieś tam dla takiej osoby, taki ogólny harmonogram, że ja wiem gdzie się, co dzieje to jest w miarę powtarzalne. No albo właśnie zadbanie o tę taką, o tych klientów gdzie może być jakaś ciągłość, nie. To wtedy.

Powracających jakichś klientów, tak.

– Tak, a inni mogą czuć, że to jest powiedzmy sznur na gardle, tak. Że ja jestem zobowiązana na ileś w przód zawsze być dostępna na przykład dla takiego, dla takich zleceń, nie. Więc tutaj też talenty mogą nam pokazać właśnie ten sposób pracy jaki będzie dawał nam to szczęście i spokój.

Okej, ponieważ tak powoli zbliżamy się do godziny tego podcastu. Wydaje mi się, że ten temat jest, w ogóle mnie tak strasznie fascynuje i ja bym mogła z Tobą jeszcze przynajmniej tu ze 3 godziny na ten temat rozmawiać, bo to wszystko jest bardzo ciekawe,jak się z jednej strony różnimy, tak, a z drugiej strony, jak wszystko ma jakiś taki wspólny mianownik, który właśnie, taką klamrą są te talenty i ta możliwość poznania ich, zrozumienia i podążania w życiu osobistym, ale zawodowym również. Właśnie w zgodzie ze swoimi takimi naturalnymi predyspozycjami, bo tak jak powiedziałaś, my się z tym rodzimy. W jakimś tam sensie w życiu jesteśmy w stanie to rozwijać, ale raczej tego nie zmienimy tak diametralnie,  że nie staniemy się teraz zupełnie inną osobą, jak bardzo te wszystkie talenty rzutują później  właśnie na nasze wybory życiowe, zawodowe, osobiste. I możliwość poznania tego, zrozumienia daje z jednej strony taki na początku jest właśnie takie trochę rozczarowanie, trochę zdziwienie, ale potem czuć po prostu taką ogromną ulgę, że ja już wiem, dlaczego ja tak działam, dlaczego w takich sytuacjach czuję się dobrze,jak ryba w wodzie, a dlaczego są na przykład jakieś relacje, czy sytuacje, które mnie całkowicie wyniszczają psychicznie. Ja potem mam, nie wiem, zjazd emocjonalny. Spadek formy i muszę długie, długie dni do siebie dochodzić,  na przykład po jakieś relacji albo po jakieś, mówię tutaj w kontekście biznesowym, po jakieś współpracy na przykład z klientem. Dlaczego jedni klienci wydają nam się naprawdę super ludźmi, z którymi chcielibyśmy pracować, a inni trochę mamy takie wrażenie są jak bluszcz, że wysysają z nas wszystkie siły witalne.

– Tak kto jest to o czym mówiłyśmy wcześniej, czyli na przykład to, że w tej chwili nie pasuje Ci jakby to, forma Twojego biznesu to niekoniecznie znaczy, że Ty nie powinieneś

projektować, czy nie powinieneś być w tej branży. Tylko właśnie trzeba się może zastanowić, czy to jest właściwy klient, czy to jest we właściwy sposób to wszystko jest ułożone, bo tak jak mówiłam osoby,  dla których ważna, nie wiem, będzie na przykład natura, przestrzeń, rodzina, harmonia. Będą bardzo źle odnajdywały się w jakiś projektach, które trzeba skończyć na jakiś wariackich papierach, zupełnie na innych warunkach niż oni to, niż coś, co oni by jakoś widzieli. Dlatego poznanie swoich talentów naprawdę, tak jak mówisz, daje bardzo często, dużą ulgę, większość klientów właśnie mówi okej,to już teraz wiem dlaczego tak wybieram, dlaczego tak działam. Już wiem, co jest dla mnie ważne i wiem, gdzie tracę energię. Dlatego też tak jak pytałaś mnie jak pracuje z klientami. Bardzo często też patrzymy 

na to jak ładować baterie i odpoczywać w kontekście talentów, bo każdy talent odpoczywa inaczej. 

Tak, pamiętam to nasze spotkanie, w którym pytałaś mnie właśnie o to, jak ja lubię odpoczywać i ja zdałam sobie sprawę z tego, że w sumie nie wiem. W sumie nie wiem, bo jestem tak pochłonięta cały czas myśleniem, zdobywaniem wiedzy,  myśleniem właśnie o rozwoju, co jest właśnie taką tą ciemną stroną i maksymalistki i zbierania, że w sumie odpowiedziałam Ci wtedy pamiętam, że dla mnie to odpoczynek jest, jak ja mogę usiąść w kawiarni. Wypić kawę, zjeść ciastko, ale żeby to nie trwało zbyt długo. Myślę, że tak do godziny czasu wystarczy.

– Tak, pamiętam, bo to był też ten achiever, nie, który byleby nie za długo, nie.

Tak, byleby nie za długo. Jakby dobra odhaczone. Odpoczynek odhaczony. 

– Tak, tak.

Możemy lecieć dalej, także to też zawsze jak sobie przypominam o tym i tak próbuję jednak, dobra, nie 15 minut, tylko usiądź już dziewczyno i odpocznij. To właśnie mi się zawsze przypomina ta nasza sesja i te nasze spotkanie, kiedy się właśnie tak ze mnie trochę śmiałaś, właśnie, że ja jak kawa to tak 15 minut z zegarkiem w ręku. Dobra, lecimy dalej, z kolejnymi rzeczami, nie. Odpoczywanie, nauka odpoczywania jest dla mnie ekstremalnie trudna, ale uczę się, uczę się, staram się. Jeszcze na koniec chciałam zapytać właśnie o kolejny krok. Czyli jakby ja zrobiłam test talentów Gallupa i przeczytałam sobie na przykład w internecie jakąś taką ogólną charakterystykę tego talentu, ale czuję jednak, że potrzebuję takiego wsparcia. Czy jedynym rozwiązaniem jest właśnie taki proces kilkutygodniowy. Cały trening przejście, czy można to ogarnąć w jakimś taki, wersji bardziej kapsułowej.

– Nie, to można zacząć też od takiej jednej sesji. To jest sesja taka typowo omawiająca raport. Ta sesja ze mną trwa 2 godziny. I to jest wtedy tylko jedna sesja. Gdzie po prostu klient przychodzi już ze swoim wynikiem talentów i ja po prostu omawiam, co tam wyszło. Natomiast jeżeli ktoś na przykład właśnie chce się później zdecydować na dalszą pracę nad tymi talentami, czy w ogóle na pracy w kierunku powiedzmy ogarnięcia tego zawodowego chaosu. Czy czy w ogóle kierunku w biznesie to jak najbardziej możemy pracować dalej. Natomiast można tez właśnie zacząć od taka ta jedna sesja omawiająca raport. To jest osobna, osobne spotkanie, które też bardzo dużo daje. Ja mam takie doświadczenia właśnie z niektórymi klientami, którzy zaczęli od tej jednej sesji  omówienia raportu ze mną. Pomogło im to, już im to pomogło wybrać jakikolwiek,  jakiś tam na przykład kierunek, czy branżę, czy coś. I oni czasami wracają do mnie po pół roku, czy po jakimś czasie żeby pracować dalej. Więc ta jedna sesja też jak najbardziej potrafi bardzo wiele zmienić i bardzo,i dać wiele odpowiedzi na pytania. Natomiast to, też zależy na ile jest samodzielna jest dana osoba. Tak jak Ty. Ty dużo bardzo czytałaś i szukałaś sama.

Zbieranie. 

– Tak, tak. Natomiast tak jak mówię, zrobienie testu, przeczytanie tego raportu i koniecznie omówienie tych wyników to jest taki basic moim zdaniem. A potem pozna właśnie pracować dalej, ale to mówię też talenty czasami potrzebują właściwego momentu w życiu, więc sporo osób gdzieś tam wraca też po jakimś czasie znowu do tych talentów. Mówią kurcze, faktycznie nie, to jest teraz ten moment.

Super. Ja ze swojej strony bardzo polecam. Dlatego, że mi te sesje i te poznanie siebie lepiej tych schematów i tych właśnie talentów, którymi się kieruję bardzo pomogło wyprostować decyzję, bo ja też trafiłam do Ciebie w takim momencie w którym miałam bardzo dużo różnych opcji do wyboru i to był taki. Klęska urodzaju, że trochę nie wiedziałam, w którym kierunku ruszyć, bo wszystko mnie nęciło i wszystko było zachęcające. I czułam się, po prostu przytłoczona możliwościami, więc jakby no zrozumienie tego, co mi sprzyja, jaki rodzaj biznesu, jaki rodzaj relacji mi sprzyja bardzo pomogło mi podjąć decyzje, które teraz wprowadzam w swoim biznesie.Także ja bardzo polecam poznanie siebie lepiej za pomocą właśnie testu talentu Gallupa. Julio bardzo Ci dziękuję za tą dzisiejszą rozmowę. Tak jak mówię bym mogła o tym jeszcze z Tobą rozmawiać pewnie. 

– Ja bym też mogła rozmawiać do nocy.

Do nocy rozmawiać, ale mam nadzieję, że to co dzisiaj jakby udało nam się przekazać jest na tyle wartościowe, że zachęci może wiele osób do tego żeby taki test sobie wykonać, a te osoby, które już jakiś czas temu sobie taki test wykonały i gdzieś tam to leży w kącie to warto to po prostu odkurzyć, wrócić do tego i skorzystać nawet z takiej właśnie jednorazowej konsultacji i poznania siebie po prostu lepiej. 

– Dziękuję, dziękuję i zapamiętam jak przyszłaś i pamiętam ten cały właśnie, tę klęskę urodzaju to też jest bardzo typowe dla klientów z którymi pracuje, że właśnie tych możliwości jest za dużo i jest ten olbrzymi ciężar, że źle wybiorę albo, że stracę coś, co było fajne. Także rozumiem to, cieszę się, że miałyśmy szansę razem pracować. Cieszę się, że Twoje talenty teraz tak bardzo Ci służą i bardzo dziękuję za zaproszenie mnie tutaj i możliwość porozmawiania na temat, który mnie absolutnie pasjonuje. 

Dzięki Julio. Dziękuję uprzejmie za wysłuchanie podcastu ArchiGadki Rozmowy o Wnętrzach. Do usłyszenia w kolejnym odcinku.

Dołącz do najpopularniejszego newslettera w branży i zaprojektuj swój sukces!

Dołącz do najpopularniejszego newslettera w branży i zaprojektuj swój sukces!

 • [PODCAST] #007 Talenty Gallupa w pracy projektantki wnętrz.
  66 min

  Czy wrodzone talenty pomagają, czy raczej przeszkadzają w prowadzeniu biznesu? Jak wykorzystać wrodzone umiejętności, rozwijać je i wzmacniać, aby odkryć swoją „super moc” i wyróżnić się na tle konkurencji? Instytut Gallupa od wielu lat daje szansę odkryć swoje talenty i […]

  Posłuchaj
 • [PODCAST] #006 Technologia BEV. (R)ewolucja ognia we wnętrzach.
  46 min

  Potrzeba posiadania ognia we wnętrzu jest w nas bardzo silna, wręcz atawistyczna. Ogień nadaje wnętrzu ciepła, przytulności, domowego charakteru, skupia wokół siebie ludzi, daje ukojenie i odpoczynek oczom i zmysłom. Nic więc dziwnego, że wielu klientów chciałoby mieć w swoich […]

  Posłuchaj
 • [PODCAST] #005 Wycena projektu za m2? To nie działa.
  48 min

  Wycena projektu za m2 powierzchni mieszkania to najpopularniejszy sposób wyceny pracy projektanta wnętrz. 8 na 10 projektantów przyznaje, że właśnie w ten sposób wycenia swoje projekty. Jest to intuicyjny i najbardziej znany mechanizm ofertowania projektów, ale też najgorszy pod względem […]

  Posłuchaj

  Nazywam się Iza Gemzała i wspieram architektów oraz projektantów wnętrz w rozwoju ich pracowni.

  Od 2008 roku projektuję wnętrza. Prowadzę własną pracownię „Prosty Plan” oraz grupę „ArchitektPRO. Zaprojektuj swój sukces” na Facebooku. 

  Integruję branżę wnętrzarską, pomagam młodym architektom w początkach działalności, bez ogródek piszę o blaskach i cieniach tego zawodu. Kocham polski dizajn, ludzi z pasją oraz nietypowe i trudne przestrzenie do zaprojektowania. Wierzę, że dzięki wzajemnej motywacji, rozwojowi, stałemu poszukiwaniu i doskonaleniu jesteśmy w stanie tworzyć nie tylko piękne, lecz także funkcjonalne projekty oraz budować nasze biznesy bez niepotrzebnego stresu. Jestem tu po to, aby Ci w tym pomóc :)

  Potrzebujesz więcej inspiracji?

  Dołącz do odbiorców naszego newslettera! Gwarantujemy solidną dawkę wiedzy oraz zaproszenia na darmowe spotkania online z Izą Gemzałą i ekspertami ArchitektPRO!

  .
  Kontakt

  Masz pytania? Napisz!
   Przydatne linki

   Wspieramy architektów i projektantów wnętrz w rozwoju. Szkolenia prowadzone przez ekspertów branży wnętrzarskiej, merytoryczne eBooki, podcasty i materiały wideo.

   Copyright Architekt PRO | project design SHABLON

   Twoje zakupy
   Brak produktów w koszyku!