Projektowanie wnętrz – praca czy kosztowne hobby? Dowiedz się czym zajmuje się architekt wnętrz.

Istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że dla wielu osób niezwiązanych z branżą wnętrzarską bądź dotychczas niewspółpracujących z architektem wnętrz, to czym zajmuje się tego typu specjalista, stanowi nie lada zagadkę. Bardzo często „wnętrzarze”, bo tak sami siebie nazywają, myleni są z architektami kubaturowymi, którzy specjalizują się w zupełnie innej dziedzinie.

Ponadto cieszące się sporą popularnością programy telewizyjne niestety znacząco zakrzywiły wyobrażenie o pracy architekta wnętrz. Bez względu na to, czy planujesz zawodowo zająć się projektowaniem wnętrz, rozpoczynasz swój pierwszy projekt w życiu bądź zamierzasz nawiązać współpracę z architektem warto, abyś dowiedziała się, co robi projektant wnętrz. Czym się zajmuje i jakie są jego kompetencje? O tym opowiem w przygotowanym przeze mnie tekście.

Zobacz też: Jak wygląda praca architekta? Poznaj 6 najpopularniejszych mitów.

Czym różni się architekt wnętrz od architekta?

Przede wszystkim architekci wnętrz bardzo często bywają myleni z tzw. architektami kubaturowymi, którzy zajmują się projektowaniem budynków (łącznie z kwestiami konstrukcyjnymi i budowlanymi), a także mają uprawnienia oraz tytuł zawodowy. Tymczasem architekt wnętrz takowego tytułu nie posiada, a co więcej wykonywana przez niego praca nie wymaga uzyskania uprawnień zawodowych ani specjalnego wykształcenia. Z tego powodu wiele osób zastanawia się, czy projektowanie wnętrz bez studiów jest możliwe.

Zobacz też: Czy można zostać architektem wnętrz bez wiedzy i doświadczenia?

JAK ODRÓŻNIĆ ARCHITEKTA WNĘTRZ OD ARCHITEKTA?

Jak zostać projektantem wnętrz?

Projektowaniem wnętrz może zająć się każdy, kto czuje, że ma do tego niezbędny zmysł estetyczny i nieco wyczucia. Pomimo to brak konieczności ukończenia specjalistycznych studiów nie oznacza, że praca architekta wnętrz nie wymaga praktycznego zastosowania wiedzy branżowej z dziedzin takich jak architektura, budownictwo oraz mechanika. Co więcej, przydatne będą umiejętności z zakresu obsługi programów graficznych (takich jak pCon Planner bądź SketchUp) oraz służących do tworzenia dokumentacji technicznej (GstarCAD, AutoCAD, SketchUp Layout). Podczas wykonywania inwentaryzacji przydatna może być umiejętność rysunku odręcznego.

JAKIE SĄ KOMPETENCJE ARCHITEKTA WNĘTRZ?

Spora część osób aktywnych w tym zawodzie ukończyła studia kierunkowe na Akademii Sztuk Pięknych, Politechnice lub różnego rodzaju kursy. Wśród projektantów wnętrz nie brakuje także utalentowanych samouków. Wielu z nich na pewnym etapie swojego życia, postanowiło całkowicie się przebranżowić, czyniąc ze swojego hobby pracę zarobkową. Brak specjalistycznego wykształcenia nie jest przeszkodą w wykonywaniu zawodu projektanta wnętrz, aczkolwiek w dużym stopniu ułatwia pracę. Warto zaznaczyć, że znaczna część wiedzy przychodzi wraz z doświadczeniem wynikającym ze stażu w zawodzie, a więc nie jest możliwa do przekazania podczas zajęć na studiach.

Zobacz też: Marzy Ci się studiowanie architektury wnętrz? Tego nie dowiesz się na uczelni!

Obecnie, mnóstwo osób chętnie dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem w Internecie, dlatego korzystając z kursów projektowania wnętrz online oraz webinarów można doskonale uzupełnić swoje braki w wiedzy dotyczącej konkretnych zagadnień, bądź podpatrzeć rozwiązania wdrażane przez doświadczonych specjalistów w codziennej pracy.

Zobacz też: Edukacja i szkolenia dla architektów i projektantów wnętrz.

Doskonałym przykładem są kursy online dla architektów dostępne na Architekt PRO. Na podstawie mojego kilkunastoletniego doświadczenia w projektowaniu wnętrz przygotowałam pakiet kursów oraz narzędzi ułatwiających pracę architekta wnętrz. Materiały te sprawdzą się nie tylko dla osób początkujących, lecz także przydadzą dla tych, którzy posiadają już pewne doświadczenie. Gotowe narzędzia cyfrowe takie jak pakiety umów na projekt, pakiety umów na nadzór czy szablony do kosztorysowania usprawnią codzienną pracę i nadadzą jej profesjonalizmu.

Zobacz też: Kursy Architekt PRO – Projektowanie wnętrz on-line

Zobacz też: Architekt PRO – Cyfrowe narzędzia architekta

Kto zajmuje się projektowaniem wnętrz?

Szacuje się, że w Polsce projektowaniem wnętrz zajmuje się od 20 do 25 tysięcy osób. Liczba ta bazuje wyłącznie na podstawie kodów PKD zgłaszanych do ogólnopolskiego rejestru Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Są to głównie niewielkie działalności gospodarcze zatrudniające kilku pracowników, rzadziej większe pracownie (w przypadku architektów kubaturowych jest zupełnie na odwrót). Bardzo często architekci wnętrz prowadzą jednoosobowe działalności gospodarcze, często współpracując z grafikami wykonującymi np. foto realistyczne wizualizacje do ich projektów.

KTO ZAJMUJE SIĘ PROJEKTOWANIEM WNĘTRZ?

Projektowania wnętrz najczęściej podejmują się kobiety, bo stanowią aż 95% osób zajmujących się tym zawodem. Bardzo często są również mamami, a więc pragną spełniać się zarówno w macierzyństwie, jak i zawodowo, łącząc w swojej pracy wiele kompetencji oraz zajęć. Wiele z nich pracuje w nietypowych godzinach (np. wieczorami bądź w nocy) lub wyłącznie w weekendy, gdy mogą powierzyć opiekę nad dziećmi innej osobie.

Najwięcej zleceń to oczywiście klienci prywatni, pragnący zaprojektować swoje własne lokum, nieco rzadziej mieszkanie pod wynajem. Dla takich klientów kontakt z architektem jest pierwszym tego typu doświadczeniem w życiu. Konieczne jest więc wprowadzenie klienta w cały proces projektowy i przeprowadzenie go przez niego krok po kroku. Do projektantów  najczęściej zgłaszają się osoby w wieku 25-45 lat, które zakupiły swoje pierwsze mieszkanie lub przeprowadzają się do większego, ale tym razem jego urządzenie chcą powierzyć profesjonaliście. 

Zdarzają się również projekty komercyjne takie jak wnętrza hoteli, salonów kosmetycznych, restauracji, przychodni lekarskich i tym podobnych. ZazwyczajCzasami projektanci wnętrz specjalizują się w konkretnej dziedzinie (np. projekty wnętrz niewielkich mieszkań, remonty kamienic, domy jednorodzinne, projekty lokali gastronomicznych itp.) i właśnie w niej uchodzą za specjalistów, będąc polecanym przez kolejnych, zadowolonych klientów. Tego rodzaju specjalizacja pozwala wyróżnić się na tle konkurencji. 

Czym zajmuje się projektant wnętrz?

Niestety obecnie popularne telewizyjne reality-show prezentujące generalne metamorfozy wnętrz utrwaliły zakrzywiony wizerunek pracy architekta wnętrz. Nie dość, że cały remont łącznie z procesem projektowym trwa maksymalnie tydzień, a klienci na czas jego trwania wyprowadzają się do eleganckiego hotelu, to gdzieś w tle roześmiana Pani Architekt prezentuje, w jaki sposób dobrać poduszki do zasłon. Oczywiście nie mam na myśli tego, że architektki wnętrz nie uśmiechają się na co dzień (no może bywają nieco marudne przed poranną kawą), lecz obraz pracy architekta wnętrz kreowany przez media nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Z tego powodu niestety bardzo często spotykam się z mylnym przekonaniem na temat tego, co robi architekt wnętrz oraz ile czasu należy poświęcić na projekt wnętrza i jego realizację.

Moje kilkunastoletnie doświadczenie w branży udowodniło mi, że architekt wnętrz musi być niezwykle „elastyczny” bo wykonywana przez niego praca łączy w sobie kompetencje oraz umiejętności z wielu dziedzin. Ot. współczesny człowiek renesansu – i wcale nie żartuję!

Zobacz też: Cechy dobrego architekta wnętrz – czym powinien się wyróżniać?

Dobry architekt wnętrz powinien posiadać zmysł psychologiczny, który pozwoli mu „wejść w buty” swojego klienta, dzięki czemu będzie w stanie rozpoznać jego potrzeby. Każde zlecenie jest inne, a powtarzanie i kopiowanie rozwiązań przyjętych w projekcie wykonanym dla innej osoby mija się z celem. Zaprojektowane wnętrze musi być maksymalnie dopasowane do potrzeb jego mieszkańców, zwłaszcza obecnie, gdy większość czasu spędzamy w domu.

Z tego powodu, projektant wnętrz na podstawie wywiadu i oczekiwań inwestora proponuje różne warianty układów funkcjonalnych inne od tych, które zaproponował deweloper. Klienci zazwyczaj oczekują otrzymać kilka gotowych możliwości, spośród których będą mogli wybrać wymarzone rozwiązanie.

Zobacz też: Koncepcja projektowa – Jak ją przygotować i co powinna zawierać?

Prócz opracowania koncepcji funkcjonalnej, architekt wnętrz projektuje całokształt wnętrza. W zakresie jego pracy znajduje się dosłownie wszystko – od szczegółowego zabudowy meblowej na wymiar aż po aranżację rozmieszczenia oświetlenia oraz związanego z nim osprzętu. Projektant poszukuje takich rozwiązań, aby sprostać nawet najbardziej nietypowym oczekiwaniom swoich klientów (w tym wynikających z inspiracji zaczerpniętych np. z platformy Pinterest).

Ponadto, zobowiązany jest on również dobrać materiały i dostosować wybrane rozwiązania do budżetu, jakim dysponuje jego klient. Z tego powodu bardzo często architekt wnętrz przygotowuje kosztorys prac, materiałów oraz wyposażenia w aranżowanym wnętrzu. Praca na budżecie klienta to nieodłączny element każdego zlecenia, zwłaszcza że w każdym projekcie istnieje jakiś próg finansowy. Projektant zazwyczaj pomaga także negocjować cenę materiałów i wyposażenia, stara się znaleźć najkorzystniejszą cenowo ofertę oraz  pośredniczy w składaniu zamówienia.

Zobacz też: Kosztorys wykończenia mieszkania – o czym pamiętać i jak go przygotować?

CZYM ZAJMUJE SIĘ ARCHITEKT WNĘTRZ?

Proces projektowy, poza kształtowaniem funkcji danego wnętrza, projektem zabudowy meblowej oraz doborem materiałów i wyposażenia, to także przygotowanie jasnej i czytelnej dokumentacji technicznej planowanych prac, tak aby rysunki „mówiły same za siebie”, a treść w nich zawarta nie pozostawiała wątpliwości dla wykonawców.

Bardzo często projekt wnętrza obejmuje również wykonanie realistycznych wizualizacji dających podgląd tego, jak będzie wyglądał efekt końcowy realizacji. Przygotowanie tego typu materiałów wymaga umiejętności z zakresu obsługi specjalistycznego oprogramowania, dlatego wielu architektów wnętrz zleca to zadanie osobom trzecim.

Większość architektów wnętrz poszerza świadczone usługi o prowadzenie nadzoru nad wykonawstwem projektu. Projektant podejmujący takie zlecenie przejmuje niemal całkowicie logistykę koordynacji projektu w zastępstwie za swojego klienta. Można by powiedzieć, że klient powierzający architektowi wnętrz nadzór nad realizacją płaci za „święty spokój”, ponieważ staje się on pośrednikiem w przypadku problemów z ekipą wykończeniową czy dostawami. Wciela się również w rolę negocjatora w przypadku kryzysowych momentów podczas prac remontowych i to właśnie do niego w pierwszej kolejności trafiają wszelkie zaistniałe na budowie problemy.

CZYM ZAJMUJE SIĘ ARCHITEKT WNĘTRZ?

Czy projektowanie wnętrz się opłaca?

Wiele osób zastanawia się, czy architekt wnętrz to dobry zawód oraz ile zarabia projektant wnętrz. Na wstępie, bez zbędnego koloryzowania, przyjrzyjmy się kilku statystykom, pomimo że rozmowa o stawkach obowiązujących wśród architektów wnętrz niestety nadal jest tematem tabu.

Aktualna stawka architekta wnętrz w Warszawie wynosi od 150 do 200 zł za m2, co daje od 9 do 15 tysięcy złotych brutto za projekt mieszkania o średnim metrażu (ok. 60 m2). Kompleksowe opracowanie takiego projektu zajmuje zazwyczaj od 2 do 5 miesięcy, co po odliczeniu kosztów prowadzenia działalności gospodarczej daje zysk około 3 tys. miesięcznie za prowadzone zlecenie, jednak tylko i wyłącznie przy bardzo dobrej decyzyjności klienta. Oznacza to, że gdy nie zostanie narzucone odpowiednie tempo projektu, wynagrodzenie rozłoży się na dłuższy okres, co oznacza spadek zarobków architekta wnętrz w skali miesiąca.

Zobacz też: Jak usprawnić pracę nad projektem? 5 prostych zasad, które warto znać.

Należy pamiętać, że jak każda działalność gospodarcza, świadczenie usług projektowania wnętrz wiąże się z comiesięcznymi wydatkami, które niestety w Polsce są bardzo wysokie. Jest to między innymi: podatek dochodowy, VAT, usługi księgowe, dodatkowi pracownicy, wynajem biura oraz ewentualny marketing i reklama. Na tej podstawie okazuje się, że praca architekta wnętrz wiąże się z kosztami od 3 do 15,5 tys. miesięcznie.

Zadając sobie pytanie, czy projektowanie wnętrz się opłaca, po analizie powyższych danych, łatwo dojść do wniosku, że aby zyskać miesięczne wynagrodzenie na przyzwoitym poziomie, należy prowadzić jednocześnie więcej niż jeden projekt.


Czym zajmuje się architekt wnętrz – Podsumowanie

Dotychczas powszechnie niedoceniana i marginalizowana praca architekta wnętrz coraz częściej zdobywa uznanie. W społeczeństwie wzrosła świadomość tego, że zatrudnienie projektanta wnętrz nie jest przywilejem będącym w zasięgu garstki najbogatszych osób, lecz stanowi inwestycję w dobrostan funkcjonowania w danym wnętrzu.

Niewątpliwie wybór poduszek i zasłon sprawia wiele radości, ale nie jest tym, czym głównie zajmuje się architekt wnętrz. Proces projektowania wnętrza to szereg skomplikowanych zadań i etapów do zrealizowania wymagających specjalistycznej wiedzy z wielu dziedzin.

Zawód architekta wnętrz to także współpraca z ludźmi, która oprócz nawiązywania relacji i nowych kontaktów, bardzo często oznacza także interakcje z trudnymi osobowościami klientów. Podczas każdego z etapów projektu mogą zdarzyć się sytuacje konfliktowe, a presja czasu będzie towarzyszyć na każdym kroku. Te wszystkie czynniki sprawiają, że praca architekta wnętrz w rzeczywistości bywa trudna, stresująca, obciążająca psychicznie oraz wymaga skomplikowanej wiedzy branżowej. Pomimo tego, każdy zrealizowany projekt to ogromna satysfakcja, ponieważ nasze dzieło pozostanie z klientami na wiele lat i będzie towarzyszyć im codziennie.

Mam nadzieję, że mój artykuł w wystarczający sposób przybliżył to, czym zajmuje się architekt wnętrz, zwłaszcza dla osób zaczynających projektowanie wnętrz od podstaw lub niezwiązanych w żaden sposób z naszą branżą. Jestem bardzo ciekawa, w jaki sposób postrzegasz pracę architekta wnętrz? Czy zgadzasz się z moimi spostrzeżeniami? Czy jako osoba znająca ten zawód od podszewki, dostrzegasz istotne trudności w jego wykonywaniu, inne niż te, o których wspomniałam w powyższym tekście? Czy Twoim zdaniem każdy może zająć się projektowaniem wnętrz? Czekam na Twoją opinię.

Dołącz do najpopularniejszego newslettera w branży i zaprojektuj swój sukces!

Dołącz do najpopularniejszego newslettera w branży i zaprojektuj swój sukces!

Nazywam się Iza Gemzała i wspieram architektów oraz projektantów wnętrz w rozwoju ich pracowni.

Od 2008 roku projektuję wnętrza. Prowadzę własną pracownię „Prosty Plan” oraz grupę „ArchitektPRO. Zaprojektuj swój sukces” na Facebooku. 

Integruję branżę wnętrzarską, pomagam młodym architektom w początkach działalności, bez ogródek piszę o blaskach i cieniach tego zawodu. Kocham polski dizajn, ludzi z pasją oraz nietypowe i trudne przestrzenie do zaprojektowania. Wierzę, że dzięki wzajemnej motywacji, rozwojowi, stałemu poszukiwaniu i doskonaleniu jesteśmy w stanie tworzyć nie tylko piękne, lecz także funkcjonalne projekty oraz budować nasze biznesy bez niepotrzebnego stresu. Jestem tu po to, aby Ci w tym pomóc :)

Potrzebujesz więcej inspiracji?

Dołącz do odbiorców naszego newslettera! Gwarantujemy solidną dawkę wiedzy oraz zaproszenia na darmowe spotkania online z Izą Gemzałą i ekspertami ArchitektPRO!

.
Twoje zakupy
Brak produktów w koszyku!